Матеріали X конференції «Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів», 2024
14 листопада 2024 року у ІГТМ НАН України було проведено X Міжнародну науково-практичну конференцію «Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів»
Програма конференції Збірник матеріалів конференції
За результатами роботи видано Збірник матеріалів Х Міжнародної конференції "Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів".
Конференцію було відкрито вітальним словом заступника директора Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, член-кореспондента НАН України Олександра Круковського.
X Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів» стала майданчиком для обговорення нагальних екологічних проблем України. Вчені представили результати досліджень забруднення довкілля, зокрема радіоактивного, аналізували процеси поглинання радіоактивного випромінювання, розглядали математичні моделі нестаціонарних процесів забруднення та тепломасопереносу у водному середовищі. Значну увагу було приділено моніторингу та прогнозуванню стану атмосферного повітря у містах, а також боротьбі з пилом.
Важливою темою стала рекультивація техногенно порушених земель. Вчені презентували дослідження використання робототехніки та штучного інтелекту для рекультивації та висадження енергетичних культур, аналізували гірничо-екологічний стан і природноресурсний потенціал земель Кривбасу. Перспективним напрямком визнано застосування технології біоремедіації при розробці техногенних вугільних покладів.
Учасники розглянули питання сталого розвитку та техногенної безпеки, зокрема вплив на хімічний склад підземних вод, моніторинг техногенних об'єктів з використанням БПЛА, моніторинг небезпечного стану на гірничих підприємствах. Обговорювали проблеми сталого розвитку при експлуатації виробів у харчовому машинобудуванні, оцінку зменшення викидів діоксиду вуглецю, застосування технологій для забезпечення сталого розвитку металургії, вплив коксохімічного виробництва на екологічну ситуацію в Дніпрі.
Окрему увагу приділено проблемам хвостосховищ, оцінці ризику аварійних ситуацій, аналізу стандартів та факторів, які спричиняють аварії, методам підвищення стійкості хвостосховищ. Вчені також розглянули питання геохімічного забруднення ґрунтів, рекреаційного використання техногенних об'єктів, видобутку вугілля, енергетичного потенціалу земельних ділянок.
Учасники конференції
В роботі конференції взяли участь науковці освітніх та науково-дослідних установ України та зарубіжжя:
- Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України
- Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
- НТУ «Дніпровська політехніка»
- Український державний університет науки і технологій
- Науково-навчальний інститут «Український державний хіміко-технологічний університет»
- Satbayev University
- Дніпровський державний аграрно-економічний університет
Загальна проблематика конференції:
- екологічні проблеми територій у воєнний час і їх післявоєнне відновлення;
- природноресурсний потенціал територій, його раціональне використання та охорона;
- моніторинг навколишнього середовища, екологічна та техногенна безпека;
- теорія і практика вирішення екологічних проблем у металургійній та гірничодобувній промисловості.