Завідувач відділу: ШЕВЧЕНКО Володимир Георгійович, доктор технічних наук, професор

 Вчений секретар відділу: ПЕРЦЕВИЙ Віталій Олександрович, кандидат технічних наук

 У теперішній час відділ налічує 19 співробітників, з яких:

  • 1 доктор наук,
  • 14 кандидатів наук.

 

Хронологія по роках діяльності

Завідувач відділу

Короткий опис основних наукових досягнень

1994-2020

ВОЛОШИН
Олексій Іванович
доктор технічних наук,
професор,
член-кореспондент НАН України
(1951 – 2020)

Розроблено наукові основи механіки пневмотранспортування. В її основу покладена розроблена фізично обґрунтована математична модель руху двофазних потоків «газ – тверді частки» в полі дії віброаеродинамічних сил. Вона стала основою для формування нового напрямку у розробці пневмотранспортного гірничого обладнання високого технічного рівня – створення малогабаритних, економічних, високоефективних вібропневмотранспортних машин безперервної та циклічної дії. Вперше в світовій практиці створені вібропневмотранспортні машини  безперервної дії для транспортування вологих та липких матеріалів. Комплекси обладнання, оснащені ежекторними машинами безперервної дії пройшли широкомасштабні випробування та рекомендовані до впровадження на підприємствах гірничодобувної промисловості України.

Розроблена новітня технологія спалювання низькосортного вугілля в котлах теплових електростанцій на основі використання створеного високотемпературного термодинамічного реактору, яка забезпечує спалювання без використання газу та мазуту практично при повному зменшенні недопалу при мінімальному вмісту легких до 4 %.

Для використання у ракетно-космічному комплексі та в інших галузях промисловості сумісно з ДП «КБ Південне» виконано комплекс робіт по створенню принципово нових, прецизійних засобів контролю герметичності порожнистих виробів, які працюють під надлишковим тиском. Створено прилад контролю герметичності по методу фіксованих об’ємів, який є найбільш досконалим засобом безбарокамерної перевірки герметичності. Результати виконаних випробувань засвідчили принципову можливість створення Державного еталону одиниці потужності мікропотоку газу.

2021-по т.ч.

ШЕВЧЕНКО
Володимир Георгійович
доктор технічних наук,
професор

Обґрунтовано параметри, розроблено спосіб та засоби процесу плазмового розширення наскрізних низхідних свердловин.

Вдосконалено систему управління охороною праці на вугільних шахтах з урахуванням її нелінійного характеру.

Вдосконалено підходи до підвищення енергетичної та радіаційної безпеки, шляхом розробки аналітичних матеріалів, концепцій та програм підтримки підприємств атомно-промислового комплексу країни.

Розробляються енерго- та ресурсоощадні методи і способи отримання водню та літію з вуглецьводневмісної сировини шахт: метод та спосіб одержання водню з шахтного метану шляхом плазмохімічної дії, метод та спосіб отримання водню шляхом пароплазмової газифікації твердих вуглецевмісних середовищ, комплексна технологія переробки гідромінеральної сировини від видобутку вугілля, нафти і газу з видобутком літію та супутніх хімічних елементів.

Вдосконалюються методи та засоби вібраційнопневматичного транспортування пустих порід для їх утилізації у виробленому просторі камер при видобутку уранових руд.