Завідувач відділу: БАБІЙ Катерина Василівна, доктор технічних наук

 Вчений секретар відділу: МАЛЄЄВ Євгеній Володимирович

 

 Нині відділ налічує 27 співробітників, з них 21 наукові співробітники, з яких:

  • 6 доктори технічних наук;
  • 5 кандидатів технічних наук.

 

Хронологія

 Керівник підрозділу 

Короткий опис результатів

1962-1983 рр.

Відділ безперервних процесів гірничих робіт 


1962-1966 рр.

 

НОВОЖИЛОВ
Михайло Галактіонович
доктор технічних наук, професор
(1911 – 1997)

Під науковим керівництвом професора М.Г. Новожилова для умов кар'єрів Кривого Рогу були розроблені циклічно-потокова технологія (ЦПТ) з грохотильними установками; підривання високих уступів у затиснутому середовищі з їх пошаровим відпрацюванням; були отримані суттєві результати по розробці та застосуванню потокової технології відкритих гірничих робіт з використанням комплексу машин безперервної дії для родовищ з м'якими покриваючими породами (багатоковшових екскаваторів, стрічкових конвеєрів, транспортно-відвальних мостів та консольно-стрічкових відвалоутворювачів), що дозволяє збільшити продуктивність гірничих робіт в 2 рази порівняно з технікою циклічної дії.


1966-1981 рр.

 

ТАРТАКОВСЬКИЙ
Борис Миколайович
доктор технічних наук, професор
(1927 – 1981)

В цей період відділ був спрямований як на розробку нової технології, так й на створення комплексу машин. Виконаний комплекс робіт з розкриття горизонтів, інтенсифікації вибухової руйнації гірських порід, розроблені нові конструкції конвеєрів. Це  дозволило розробити технічні завдання на декілька дослідно-промислових ділянок циклічно-потокової технології з грохотильними установками для кар'єрів. Реалізовано проект в 1971 році на створення дослідно-промислової ділянки циклічно-потокової технології в кар'єрі №1 НКГЗК з розкриттям горизонтів шляхом розташування конвеєра по тимчасово неробочому борту кар'єру в крутій траншеї; у 1973 році введена в експлуатацію циклічно-потокова технологія з конусними дробарками та розкриттям горизонтів похилим стволом на кар'єрі ІнГЗК. Проводилися наукові та конструкторські роботи зі створення потужнішого фрезерного екскаватора на Балакхівському вугільному розрізі комбінату «Олександріявугілля»; створено експериментальний зразок пересувної грохотильно-перевантажувальної установки для впровадження її в комплексах ЦПТ на кар'єрі НКГЗК.

Борис Миколайович був організатором Вченої ради із захисту кандидатських дисертацій з відкритої розробки родовищ при ІГТМ АН УРСР.

Тартаковському Борису Миколайовичу за розробку та впровадження на кар’єрах Кривбасу циклічно-потокової технології присуджена (посмертно) Державна премія України.


 1981-1987 рр.

ШАПАР
Аркадій Григорович

доктор технічних наук, професор
(1936 – 2021)

Продовжувалися дослідження в галузі оптимізації циклічно-потокової технології до різних гірничо-геологічних умов. Були розроблені Рекомендації щодо вибору типу, визначення параметрів та режиму роботи обладнання за циклічно-потокової технології гірничих робіт. Роботи з впровадження ЦПТ були продовжені, в основному, для кар'єрів ПЗ Якуталмаз та кар'єра «М» в Узбекистані. Було розпочато роботи зі створення технології гірничих робіт на кар'єрах Кривбасу з внутрішнім відвалом. Збільшився обсяг досліджень, спрямованих на охорону довкілля.


З 1983 року

Відділ геомеханічних основ технологій відкритої розробки родовищ

В 1987 році

Утворення на базі відділу Інституту проблем природокористування та екології

Після відокремлення більшої частини фахівців відділ був збережений завдяки зусиллям директора акад. АН УРСР Потураєва В.М. Завідувачем відділу було призначено доктора техн. наук Четверика М.С.

1987-2020 рр.

ЧЕТВЕРИК
Михайло Сергійович
доктор технічних наук, професор
(нар. 1935)

В цей період у відділі розроблено методику екологічного обстеження техногенних об'єктів гірничодобувних підприємств, та на її основі прогнозна оцінка зміни екологічної ситуації в регіоні та шляхи її покращення. Теоретично обґрунтовано нову технологію експлуатації шламосховищ, при якій одночасно з їх заповненням здійснюється розчищення та використання відходів. На основі теоретичних розробок по цьому напрямку було виконано проект для Марганецького ГЗК  по вийманню вмістимого (марганцю) в хвостосховищі балки Бабуріна, який впроваджено в виробництво. Розроблені технологічні схеми щодо гірничо-технічної (відновлення мезорельєфу) і пошарової біологічної рекультивації земель з відновленням гідрорежиму ґрунтів.

Мав розвиток новий напрямок діяльності – маркшейдерська справа при підземних і відкритих способах видобутку корисних копалин. Розроблено теорію зсуву земної поверхні та газоводонасиченого підробленого масиву при підземній виїмці вугілля. Вперше встановлена швидкість розвитку деформацій в  підробленому гірському масиві для різних типів порід.

Мав подальший розвиток напрямок щодо вдосконалення циклічно-потокової технології. Розроблено рекомендації щодо введення в експлуатацію циклічно-потокової технології на Первомайському кар’єрі ПівнГЗК (1981р.). Крім того розроблено технологію попереднього збагачення руди в кар'єрах в комплексі з ЦПТ, яка передбачає застосування в кар'єрі механізованих пристроїв для підвищення якості вихідної руди, що дозволяє збільшити виробництво залізорудного концентрату за тих же потужностей обладнання.


В 2019 році

Приєднання до відділу структурних підрозділів Інституту:

  • відділ фізико-механічних основ гірничого транспорту,
  • лабораторію проблем рейкового транспорту,
  • відділ механіки вибуху гірничих порід.

2020-по теперішній час

БАБІЙ
Катерина Василівна
член-кореспондент НАН України,
доктор технічних наук
(нар. 1979)

 Відділ продовжує вдосконалювати існуючі і розробляти нові технології видобутку, переробки та транспортування гірничої маси при відкритому способі розробки родовищ, зокрема техногенних; розробляти нові способи підриву гірничого масиву; розробляти нові конструкції крутопохилих конвеєрів; вдосконалювати структурні елементи залізничного транспорту; обґрунтовувати технології та технологічні комплекси з відновлення мезорельєфу та вдосконалює способи рекультивації порушених земель; оцінює вплив гірничодобувних робіт на екологічний стан регіону. Крім того в рамках господарської тематики ведуться роботи щодо моніторингу впливу підземних та відкритих гірничих робіт на геомеханічний та гідрогеологічний стан масиву тощо.

 

    


  

 НАУКОВІ ФАХІВЦІ ВІДДІЛУ

 

БАБІЙ Катерина Василівна

Посада Завідувачка відділу
Науковий ступінь Доктор технічних наук
Вчене звання Старший науковий співробітник
Телефон +380975863159
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

Профілі

НАН України;  ORCID;  Scopus; Web of ScienceGoogle Scholar; ResearchGate

Напрямок наукової діяльності пов’язаний з геомеханічним та техніко-технологічним обґрунтуванням підземного та відкритого способів розробки родовищ корисних копалин, розробка науково-технічних основ створення принципово нової технології передзбагачення руди в глибоких залізорудних кар’єрах.


ЧЕТВЕРИК Михайло Сергійович

Посада Провідний науковий співробітник
Науковий ступінь Доктор технічних наук
Вчене звання Професор
Телефон +380974797415
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі  НАН України;  ORCID;  Scopus; Web of ScienceGoogle Scholar
Фахівець в галузі розробки перспективних технологій відкритого видобутку руд, створення теоретичних основ зсунення масиву гірських порід і керування деформаційними процесами при підземній виїмці вугілля; встановлення взаємозв’язку техногенних, порушених і природних геологічних середовищ, які проявляються в зсувних процесах та підтопленнях територій.

КІРІЯ Руслан Вісаріонович

Посада

Провідний науковий співробітник

Науковий ступінь

Доктор технічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник

Телефон  
e-mail  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; ScopusGoogle Scholar
Фахівець в галузі машинобудування, зокрема створення основ конвеєрного транспорту гірничих підприємств. Займається розвитком теорії трубчастого крутопохилого стрічкового конвеєрного транспорту для відкритих гірничих розробок кар'єрів та проблемами надійності та ризику стрічкових конвеєрів, що працюють на гірничих підприємствах

i

ІЩЕНКО Костянтин Степанович

Посада

Старший науковий співробітник

Науковий ступінь

Доктор технічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник 

Телефон  
e-mail  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; ScopusGoogle Scholar
Фахівець в галузі управління вибуховим руйнуванням напружених і викидонебезпечних гірських порід в забої підготовчої виробки, яка проводиться в породному і змішаному масивах гірських порід на глибоких горизонтах шахт; геомеханічному та технологічному обґрунтуванню способів вибухового руйнування гірських порід складної будови в умовах кар'єрів рудних і нерудних корисних копалин, залізорудних і уранових шахт; фізичному і математичному моделюванню впливу НДС масиву гірських порід під час будівництва підземних споруд.

ШЕВЧЕНКО Олександр Іванович

Посада

Старший науковий співробітник 

Науковий ступінь

Доктор технічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник 

Телефон  
e-mail  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; Scopus; Web of Science; Google Scholar
Напрямок його діяльності пов'язаний із класифікацією та зневодненням тонкозернистої мінеральної сировини, дозбагаченням та переробкою техногенних відходів. Шевченко О.І. розроблено наукові основи процесу віброударного зневоднення техногенної сировини гранулометричного складу, який змінюється. Також сферою його інтересів є гідрокласифікація при тонкошарових перебігах рідини. Розроблено новий плівковий класифікатор для поділу за крупністю тонкозернистих матеріалів.

КУРІННИЙ Володимир Павлович

Посада

Провідний науковий співробітник 

Науковий ступінь

Доктор технічних наук

Вчене звання

Професор

Телефон  
e-mail  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; Scopus; Web of Science; Google Scholar
Фахівець в галузі теоретичних досліджень процесів вибухового руйнування гірських порід, ударних хвиль, вибухової речовини.

БУБНОВА Олена Анатоліївна

Посада

 Старший науковий співробітник 

Науковий ступінь

Кандидат технічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник 

Телефон  
e-mail  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; Scopus; Web of Science; Google Scholar; ResearchGate
Фахівець в галузі оцінки та прогнозування впливу об’єктів гірничого виробництва на режим підземних вод і як наслідок розвитку небезпечних природно-техногенних явищ (зсуви, підтоплення). Серед напрямків діяльності також дослідження зрушень масиву гірських порід та земної поверхні при підробці, дослідження формування техногенних і порушених гірничими роботами геологічних середовищ та обґрунтування напрямків створення їх певних властивостей при рекультивації, геотехнічні проблеми існування, перетворення та взаємодії різних типів середовищ, що утворились внаслідок гірничодобувної діяльності.

ГОВОРУХА Володимир Васильович

Посада

Провідний науковий співробітник 

Науковий ступінь

Кандидат технічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник 

Телефон  
e-mail  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; Scopus; Web of Science; Google Scholar
Фахівець в питаннях механіки, динаміки, міцності, стійкості, надійності та взаємодії рейкової колії і рухомих транспортних систем, розробки фізико-технічних основ створення засобів рейкового транспорту, механіки деформування та руйнування елементів пружних рейкових скріплень. Автор математичної моделі регулювання динамічних процесів взаємодії транспортних систем і  технології в установлені показників зносу, ресурсу, навантаження, надійності та безпеки руху при використанні модифікаторів тертя для високо навантажених редукторів стрічкових конвеєрів гірничого устаткування.

 

ЖИГУЛА Тетяна Іллівна

Посада

Старший науковий співробітник 

Науковий ступінь

Кандидат технічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник 

Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; ScopusGoogle Scholar
Основні напрями досліджень: розробка і дослідження математичних моделей динамічних процесів функціонування стрічкових трубчастих конвеєрів, обґрунтування на їх основі вибору перспективних схем кар’єрного транспорту та параметрів трубчастих конвеєрів гірничих підприємств, що працюють в умовах ризиків

 

СМІРНОВ Андрій Миколайович

Посада

Старший науковий співробітник 

Науковий ступінь

Кандидат технічних наук

Вчене звання Старший дослідник 
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; Scopus; Google Scholar
Напрямки наукової діяльності: розробка методів та засобів підвищення надійності гірничотранспортних машин (зокрема стрічкових конвеєрів), що працюють в умовах підземного та відкритого способів розробки родовищ корисних копалин. Конвеєрний транспорт, ролики та конструкції конвеєрних ставів, контроль та діагностика технічного стану конвеєрів. Гірнича аерологія, контроль аерогазового стану на гірничих підприємствах.

 

НОВІКОВ Леонід Андрійович

Посада

Науковий співробітник

Науковий ступінь

Кандидат технічних наук 

Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; ScopusGoogle Scholar
Фахівець в галузі охорони праці при роботі шахтних дегазаційних систем, встановлення закономірностей формування газопилових викидів і засобів їх пригнічення при вибухових роботах у кар'єрах і функціонуванні  кар'єрного транспорту.

 

 ЛОГВИНА Людмила Олександрівна

Посада

Молодший науковий співробітник

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCIDGoogle Scholar
Фахівець у вивченні науково-технічної інформації вітчизняного та зарубіжного досвіду в галузі гірничої справи, у підготовці методичного супроводу досліджень та обробці отриманих результатів і формуванні патентного звіту з виконуваної тематики.

 

 НІКОЛЄНКО Євген Вікторович

Посада

Молодший науковий співробітник

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCIDGoogle Scholar
Фахівець з гірничої справи, спеціалізується на розробці способів управління передачі енергії вибуху при руйнуванні гірських порід; ведення експериментальної бази у відділі.

 

 ЛЕВЧЕНКО Катерина Сергіївна

Посада

Молодший науковий співробітник

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCIDWeb of Science; Google Scholar
Основні напрямки наукової діяльності пов’язанні з дослідженнями екологічного стану гірничодобувних регіонів України, розробкою рішень з використання порушених і техногенних середовищ, можливісті розробки родовищ з використанням підземних мінералізованих вод як корисних копалин. Володіє навичками роботи в програмах CorelDRAW, WipFrag.

 

 МАЛЄЄВ Євгеній Володимирович

Посада

Молодший науковий співробітник

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 
Профілі НАН України; ORCID; ScopusGoogle ScholarWeb of Science
Основні напрямки наукової діяльності пов’язані з вдосконаленням схем формування техногенного ландшафту при різних напрямках переміщення фронту гірничих робіт; розробкою технологічної схеми формування мезорельєфу із застосуванням відвалоутворювача-метальника; обґрунтуванням використання нових технічних рішень щодо етапів рекультивації. Володіє навичками роботи в програмах AUTOCAD, CorelDRAW, WipFrag.

 

МОСТОВИЙ Борис Іванович

Посада

Провідний інженер

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; Scopus; Google Scholar
Напрямки наукової діяльності: машинобудування, зокрема, створення нових конструктивних елементів конвеєрів та їх вузлів, що працюють на гірничих підприємствах. Експериментальні дослідження щодо гірничого транспорту.

 

ВОРОН Олена Анатоліївна

Посада

Провідний інженер

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCID; Scopus; Web of Science; Google Scholar
Фахівець у вивченні науково-технічної інформації вітчизняного і закордонного досвіду в галузі гірничої справи; займається розробкою рішень, пов’язаних з ревіталізацією порушених земель на території законсервованих і ліквідованих гірничодобувних підприємств; по можливості безпечного  відновлення техногенних ландшафтів з урахуванням вилучення токсичних мікроелементів важких металів з грунтосуміші у складі гірничих порід відвалів методами фітомеліорації. Володіє навичками роботи в програмах, CorelDraw, MapInfo.

 

СЕМИДІТНА Людмила Павлівна

Посада

Провідний інженер

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCIDGoogle Scholar
Фахівець з питань визначення конструктивних параметрів рейкової колії. Займається питаннями забезпечення загальних техніко-економічних показників, охорони навколишнього середовища та безпеки руху систем та засобів рейкового та комбінованого транспорту. Приймала участь в проведені науково-дослідних робіт та проектно-конструкторських робіт по проектуванню і конструюванню верхньої та нижньої будови колії, залізобетонних шпал, а також проміжного рейкового скріплення.

 

ЦАПКОВА Галина Григорівна

Посада

Провідний інженер

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН України; ORCIDGoogle Scholar
Фахівець з підбору та аналізу патентної літератури щодо трубчастих і вертикальних конвеєрів, документальне супроводження господарських договорів, облік вимірювальної апаратури та обладнання, реєстрування робочого часу співробітників.

 

РЮМІНА Дар’я Михайлівна

Посада

Інженер ІІ категорії

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН УкраїниORCIDWeb of ScienceGoogle ScholarResearchGate
Основні напрямки наукової діяльності пов’язані з гідрогеологічними дослідженнями на різних стадіях розробки корисних копалин. Дослідження впливу підземних та поверхневих вод на відкриті та закриті гірничі виробки. А також вплив розробки корисних копалин на гідрогеологічний стан території та на поверхневі водотоки. Володіє навичками роботи в програмах AutoCAD, CorelDraw, MapInfo.

 

СОБКО Тамара Петрівна

Посада

головний конструктор

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН УкраїниORCIDGoogle Scholar
Фахівець з питань дослідження науково-технічних розробок, підготовки вихідних технічних вимог для засобів рейкового транспорту. Приймала участь в розробці методів розрахунку параметрів вихідних технічних вимог створення засобів колійної структури рейкового транспорту, наукових засад динамічних процесів рухомого складу і колійної структури рейкового транспорту гірничих та залізничних галузей.

 

МІЩЕНКО Тамара Федорівна

Посада

головний технолог

Науковий ступінь  
Вчене звання  
Телефон  
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Профілі НАН УкраїниORCIDScopusGoogle Scholar
Напрямок діяльності пов'язаний з розрахунком основних параметрів конвеєрів, конвеєрних ліній та їх вузлів, розробкою алгоритмів розрахунків та їх програмним забезпечення при дослідженні та встановленні закономірностей процесів, що відбуваються в трубчастих та вертикальних конвеєрах.

     

 

 

 


 

ОСНОВНІ НАПРЯМИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВІДДІЛУ

  • Розробка та обґрунтування спрямованості прогресивних технологій видобутку корисних копалин відкритим способом; створення та вдосконалення технологічних процесів видобутку; розробка технологічних схем та обґрунтування технологічних комплексів технології.
  • Наукове обґрунтування і розробка математичних моделей зсувних процесів бортів і уступів кар’єрів, ярусів відвалів і хвостосховищ, схилів балок з урахуванням фізико-механічних властивостей порід та дії інтенсивного динамічного навантаження. Розробка методик та проведення інструментальних спостережень за зсувними процесами.
  • Розробка способів і технологій рекультивації земель та порушеного геологічного середовища, відновлення мезорельєфу. Обґрунтування напрямків та розробка технологій використання просторів відпрацьованих кар’єрів.
  • Маркшейдерське забезпечення та гірничо-геометричний аналіз гірничих робіт і техногенних об’єктів; розробка рекомендацій та експертиз з підробки будівель, споруд і природних об'єктів.
  • Розробка проєктів та науково-технічний супровід проєктів підробки будівель і споруд, розробка висновків з підтоплення поверхні внаслідок осідань та розробка рекомендацій з мінімізації наслідків зміни режиму підземних вод, прогноз затоплення гірничих виробок при ліквідації шахт.
  • Систематизація досягнень в галузі механіки транспортних засобів та встановлення основних закономірностей процесів взаємодії рухомого складу і рейкової колії в складних гірничо-геологічних умовах підземного, промислового, міського та залізничного рейкового транспорту.
  • Розробка математичних моделей досліджень динамічних процесів та методів визначення критеріїв міцності, динамічної стійкості, зносостійкості та надійності колійної структури, стрілочних переводів та спеціальних рейкових транспортних засобів.
  • Обґрунтування та розробка принципів створення нових виробів і нормативно-технічної документації підземного, промислового, кар’єрного крутосхилого, міського та залізничного рейкового транспорту.
  • Розробка екологічно безпечних та ефективних ресурсоенергозберігаючих способів руйнування гірських порід складної будови із застосуванням енергії вибуху та способів вибухового руйнування анізотропних гірських порід на основі прогнозування їх властивостей з урахуванням особливостей структури.
  • Розробка технології видобутку монолітів лицювального каменю вибухом з урахуванням мікроструктурних особливостей гірських порід родовища.
  • Прогнозування просторового розподілу цінних компонентів у відходах збагачення корисних копалин на площі потенційних техногенних родовищ.
  • Розробка та обґрунтування розвитку перспективних систем конвеєрного транспорту при розробці корисних копалин глибоких кар’єрів.
  • Розробка та обґрунтування розвитку конвеєрного транспорту, що працює на гірничих підприємствах з урахуванням ризику.
  • Організація і здійснення науково-технічного, творчого співробітництва, взаємного обміну досвідом і документацією з іншими підприємствами. Організація і проведення наукових семінарів та конференцій в області відкритих гірничих робіт, транспорту та переробки корисних копалин.
  • Проведення науково-технічного супроводу проектів, науково-технічних експертиз НДР і проектів, дисертаційних робіт, монографій, ТЕО, тощо, які розроблені в інституті і інших організаціях; складання експертних висновків, рецензій, відгуків (відзивів).
  • Здійснення авторського нагляду і надання науково-технічної допомоги стороннім підприємствам і організаціям при впровадження і освоєнні розробок відділу.

ГОСПОДАРСЬКА ТЕМАТИКА

 Господарська тематика відділу за окремими напрямками за останні 6 років:

  • за напрямом проєктні роботи та «Науково-технічний супровід проектних та гірничих робіт» виконано 5 договорів за об’єктами Першотравневий та Ганнівський кар’єри ПрАТ «ПівнГЗК», хвостосховище І карта ПрАТ «ПівдГЗК», шахти «Великомостівська», «Відродження», «Червоноградська», «Межирічанська» ДП «Львіввугілля», «Ємність «Захід-2» під розміщення хвостів збагачувального виробництва філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»;
  • за напрямом «Підтоплення територій внаслідок ведення гірничодобувної діяльності» та «Прогнозування затоплення ліквідованих гірничих підприємств» виконано 8 робіт за такими об’єктами, як хвостосховище ІІІ карта ПрАТ «АрселорМіталл Кривий Ріг»; шахтне поле шахти «Межирічанська» ДП «Львіввугілля», Лівобережні відвали ПАТ «ПівдГЗК», відвали ПрАТ «ПівнГЗК», хвостосховище І карта ПАТ «ПівдГЗК», гірничі виробки та територія шахтного поля ВП «Шахти «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», ПрАТ «Шахта «НАДІЯ», ДП «Шахта № 9 «Нововолинська»;
  • за напрямом «Оцінка стійкості бортів кар’єрів, укосів відвалів дамб хвостосховищ» виконано більше 20 робіт за об’єктами: відвал «Степовий-2», автовідвал, перешийок між кар’єром № 3 ПАТ «АрселорМіталл Кривий Ріг» і кар’єром ПівдГЗК; відвал «Західний», відвал внутрішній, відвал тимчасовий зовнішній, розширення відвалів Першотравневого і Ганівського відвалів, окремі ділянки бортів кар’єрів ПрАО «ПівнГЗК», хвостосховище І карта ПАТ «ПівдГЗК», відвали ПрАТ «ПівнГЗК», кар’єр «Південний» ТОВ «РУДОМАЙН»;
  • за напрямом «Підробка земної поверхні гірничими роботами» виконано більше 10 робіт по таких об’єктах, як шахта ТОВ «ПРІДА», шахта ПП «АСТ-ВУГІЛЛЯ», шахти «Великомостівська», «Червоноградська», «Межирічанська», «Відродження», «Лісова» ДП «Львіввугілля» для групи шахт ДП «Львіввугілля», шахта «Степова» ШУ «ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» та шахта «Ювілейна» ДТЕК Павлоградвугілля;
  • за напрямом «Створення, розробка та впровадження у виробництво виробів нової техніки, нормативно-технічної документації стосовно залізничного рейкового транспорту» під науковим керівництвом В.В. Говорухи періодично виконується господарська тематика с Замовником ТОВ «ТРАНСІНВЕСТ ХОЛДИНГ».

 

Кадиківський кар’єр. Бубнова О.А., Четверик М.С. та Ворон О.А.

 

Кар’єр № 2-біс АрселорМіттал Кривий Ріг. Іщенко К.С., Бабій К.В. та Стрелець О.П.

 

Заваллівський графітний кар’єр. Дробарно-збагачувальний комплекс. Шевченко О.І.

 

Заваллівський графітний кар’єр. Гідрологічні спостереження. Рюміна Д.М., Бубнова О.А., Левченко К.С.

 

На хвостосховищах уранових відходів (м. Кам'янське). Четверик М.С. та Левченко К.С.

 

Кар’єр №3 АрселорМіттал Кривий Ріг. Левченко К.С., Бубнова О.А., Бабій К.В., Ковров О.С. та Рюміна Д.М.

 

Ганівські відвали «ПівнГЗК». Бабій К.В. та Баранов В.А.

 

Лівобережні відвали «ПівдГЗК». Бубнова О.А. та Четверик М.С.

 

Кар’єр «Південний» ТОВ Рудомайн. Малєєв Є.В., Єременко Г.І. та Бабій К.В.

 

Балка Бабуріна. Шламосховище. Четверик М.С.

 

 


МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА

Cейсмометр ZET 7156 Реєстратор ZETLab
  • Лабораторний стенд для вивчення процесів, що відбуваються в крутопохилих, трубчастих та жолобчастих стрічкових конвеєрах

 

 

  


 

Досвід теоретичних і експериментальних досліджень

Розроблено теоретичні положення та методологію створення промислово-господарчих комплексів на порушених та техногенних геологічних середовищах, які утворились при видобуванні та переробці корисних копалин, які містять обґрунтування вибору напрямку  подальшого використання цих середовищ з позиції досягнення еколого-ефективного та позитивного соціально-економічного стану регіону. Розроблено проекти створення промислово-господарських та розважальних комплексів для умов Кадиківського кар’єру (м. Балаклава) та провальної воронки у м. Жовті Води.

Розроблено математичні моделі впливу формування порушених та техногенних геологічних середовищ на зсувні процеси та підтоплення територій, які враховують зміни властивостей гірських порід та їх масивів в залежності від місця розташування, віддаленості, режиму дії геомеханічних факторів (порядок, методи та продуктивність відпрацювання запасів, заповнення відвалів та шламосховищ).

Встановлено взаємозв’язок між параметрами глибокого кар’єру при видобутку мінеральної сировини, депресійною лійкою, параметрами водоносних горизонтів та мінералізацією підземних вод, використання якої дозволить зменшити техногенне навантаження на оточуюче середовище. На основі отриманих результатів виконано цілу низку господарських договорів для вугільних та залізорудних підприємств, результати яких впроваджено в проекти та виробництво.

Отримано аналітичні залежності перебігу процесу сегрегації від швидкості руху пульпи, площі ємності, щільності та розміру частинок мінеральної сировини з урахування в’язкості пульпи та переходу турбулентної її течії до ламінарної в умовах заповнення шламонакопичувача із пульповипуску з різним його розташуванням відносно дзеркала води. Це дозволило розробити проект розробки техногенного родовища в б. Бабуріна (м. Марганець), який успішно реалізовано. Також виконано ТЕР формування ємності для укладання хвостів збагачення для умов Вільногірського гірничо-металургійного комбінату.

В напрямку конвеєрних установок розроблено та передано Національному технічному університету «Дніпровська політехніка» та  ТОВ ПКФ «Кристалл и Л» (Україна) методику розрахунку основних параметрів трубчастого конвеєра. Розроблена Методика розрахунку вертикального конвеєра та передана ТОВ «Руна-Тех» (Україна). Розроблені  рекомендації по вибору параметрів ставу та підвищення надійності  роликів трубчастих стрічкових конвеєрів та передані ГП «Мирноградуголь».

Під керівництвом В. В. Говорухи створено, розроблено, впроваджено в виробництво і передано в експлуатацію колійного господарства залізничного, промислового, кар’єрного, вугільного та рудничного підземного рейкового транспорту  понад 200 науково-технічних розробок, а кожна з них доведена до виробництва більш ніж на 100 заводах України, введена в постійну експлуатацію в колійному господарстві Укрзалізниці. По результатам впровадження науково-технічних розробок в виробництво за рахунок економії матеріалів, скорочення експлуатаційних витрат та подовження терміну служби та ресурсу роботи економічний ефект від впровадження анкерного проміжного рейкового скріплення типу  АПРС-1 складає на  1 км рейкової колії 2381 тис. грн., а при впровадженні щорічно 500 км рейкової колії на залізницях України економічний ефект складає 1190,5 млн. грн. на рік.


ЕКСПЕРТНА ДІЯЛЬНІСТЬ

За останні 5 років спеціалістами відділу був наданий «Експертний висновок про причини заклинювання обсадної колони дегазаційної свердловини на промисловому майданчику свердловині №3 Шахти «Ювілейна» (2019 р.) та виконано експертизи проєктів: «Проект охоронного цілика під стволи і проммайданчик шахти «Відродження» ДП «Львіввугілля» (2021 р.); «Проект охоронного цілика під стволи і проммайданчик шахти «Лісова» ДП «Львіввугілля» (2021 р.); «Проект підробки споруд поверхні лавою 118 шахти «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» (2021 р.); «Проект підробки споруд поверхні лавою 306 шахти «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» (2021 р.), «Проект підробки споруд поверхні лавою 593 шахти «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» (2021 р.), «Проект підробки споруд поверхні лавами 171 і 170 ВП «Шахти «Відродження» ДП «Львіввугілля» (2022 р.), «Проект підробки споруд поверхні лавою 310 ВП «Шахти «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» (2022 р.)

Говоруха В. В. – учасник засідань міжнародної експертної V Комісії по технічним питанням міжнародної організації співробітництва залізниць (ОСЗ).


 

ПАТЕНТИ ТА АВТОРСЬКІ СВІДОТСТВА

Спосіб розробки залізних руд в кар’єрах

 

Автори: Четверик М.С., Бабій К.В., Ікол О.О.

 

Патент на винахід № 118041

 __________

Спосіб розробки залізних руд в кар’єрах : пат. 118041 Україна : E21C 41/30, B03B 9/00 / М.С. Четверик, К.В. Бабій, О.О. Ікол. – № а 2016 08458 ; заявл. 01.11.2016 ; опубл. 12.11.2018, Бюл. № 21 (кн. 1). – 4 с..

  

Спосіб доробки глибокого кар'єру

 

Автори: Четверик М.С., Бабій К.В., Швець Д.В., Малєєв Є.В., Гребенник В.М.

 

Патент на корисну модель № 119832

 __________

Спосіб доробки глибокого кар'єру : пат. 119832 Україна : E21C 41/00, E21C 41/26 / М.С. Четверик, К.В. Бабій, Д.В. Швець, Є.В. Малєєв, В.М. Гребенник. – № u 2017 03834 ; заявл. 18.04.2017 ; опубл. 10.10.2017, Бюл. № 19 (кн. 1). – 3 с.

  

Метальна установка з регулюванням дальності метання

 

Автори: Бубнова О.А., Ікол О.О., Малєєв Є.В.

 

Патент на винахід № 122641

 __________

Метальна установка з регулюванням дальності метання : пат. 122641 Україна : E02F 3/18, B65G 37/00, B65G 31/00 / О. А. Бубнова, О. О. Ікол, Є. В. Малєєв. – № a 2019 08247 ; заявл. 15.07.2019 ; опубл. 10.12.2020, Бюл. № 23 (кн. 1). – 4 с.

  

Секція стрічкового конвеєра для пункту навантаження

 

Автори: Півень В.О., Романенко О.В., Максютенко В.Ю., Монастирський С.В., Мостовий Б.І., Кірія Р.В., Смирнов А.М.

 

Патент на винахід № 87906

 __________

Секція стрічкового конвеєра для пункту навантаження : пат. 87906 Україна : B65G 21/00, B65G 39/04 / В. О. Півень, О. В. Романенко, В. Ю. Максютенко, С. В. Монастирський,  Б. І. Мостовий, Р. В. Кірія, А. М. Смирнов. – № a 2007 12040 ; заявл. 31.10.2007 ; опубл. 25.08.2009, Бюл. № 16 (кн. 1). – 3 с

 

  

Крутопохилий трубчастий конвеєр

 

Автори: Монастирський В.Ф., Кірія Р.В., Жигула Т.І., Смірнов А.М., Мостовий Б.І. 

 

Патент на корисну модель № 131383

__________

Крутопохилий трубчастий конвеєр : пат. 131383 Україна : B65G 15/08 / В. Ф. Монастирський, Р. В. Кірія, Т. І. Жигула, А. М. Смірнов, Б. І. Мостовий. – № u 2018 08089 ; заявл. 20.07.2018 ; опубл. 10.01.2019, Бюл. № 1 (кн. 1). – 4 с

  

Спосіб рекультивації земель, порушених відкритими гірничими роботами по створенню потенційно-родючого шару ґрунту

 

Автори: М.С. Четверик, О.А. Ворон

 

Патент на корисну модель № 64879

__________

Спосіб рекультивації земель, порушених відкритими гірничими роботами по створенню потенційно-родючого шару ґрунту : пат. 64879 Україна : A01C 7/00 / М. С. Четверик, О. А. Ворон. – № u 2011 04102 ; заявл. 05.04.2011; опубл. 25.11.2011, Бюл. № 22 (кн. 1). – 5 с.

  

Спосіб моделювання вибухового руйнування гірських порід

 

Автори: Іщенко К.С.

 

Патент на корисну модель № 104707

__________

Спосіб моделювання вибухового руйнування гірських порід : пат. 104707 Україна : F42D 3/04 / К. С. Іщенко. – № a 2013 06232 ; заявл. 20.05.2013 ; опубл. 25.02.2014,  Бюл. № 4 (кн. 1). – 12 с

  

Спосіб утворення врубової порожнини в міцних напружених породах

 

Автори: Булат А.Ф., Іщенко К.С., Осінній В.Я.

 

Патент на корисну модель № 88827

__________

Спосіб утворення врубової порожнини в міцних напружених породах : пат. 88827 Україна : E21C 37/00, E21D 9/00 / А. Ф. Булат, К. С. Іщенко, В. Я. Осінній. – № a 2008 03853 ; заявл. 27.03.2008 ;  опубл. 25.11.2009, Бюл. № 22 (кн. 1). – 12 с.

  

Спосіб заповнення шламосховища з формуванням техногенного родовища

 

Автори: М.С. Четверик, О.А. Бубнова, М.О. Синенко

 

Патент на корисну модель № 61522

__________

Спосіб заповнення шламосховища з формуванням техногенного родовища : пат. 61522 Україна : Е21С 41/26 / М. С. Четверик, О. А. Бубнова, М. О. Синенко. –   u 2010 14771 ;  заявл. 09.12.2010 ; опубл. 25.07.2011, Бюл. № 14 (кн. 1). – 3 с.

  

Спосіб управління завантаженням та розвантаженням послідовно встановлених бункерів насипним матеріалом

 

Автори: Монастирський В.Ф., Кірія Р.В., Номеровський Д.А., Мостовий Б.І., Смірнов А.М.

 

Патент на винахід № 116575

__________

Спосіб управління завантаженням та розвантаженням послідовно встановлених бункерів насипним матеріалом : пат. 116575 Україна : E21C 41/26 / В. Ф. Монастирський, Р. В. Кірія, Д. А. Номеровський, Б. І. Мостовий, А. М. Смірнов. –  №  u 2010 14771 ;  заявл. 25.03.2016 ; опубл. 10.04.2018, Бюл. № 7 (кн. 1). – 3 с.

 

 

 

 

 


 

МОНОГРАФІЇ

Надійність гірничих машин

Автор: Булат А.Ф., Монастирський В.Ф., Кірія Р.В.

УДК 2-192:622

У монографії розглянуті експлуатаційна і параметрична надійність гірничих машин, призначених для експлуатації в різних умовах гірничих підприємств. Наведено результати визначення рівня надійності стрічкових конвеєрів і конвеєрних ліній, млинів мокрого самоздрібнювання, великовантажних автомобілів, дробильного обладнання грохотів і насосів за значеннями показників надійності, визначених за даними експлуатації. При дослідженні експлуатаційної надійності використовувались методи математичної статистики та теорії вірогідності, вимоги нормативних документів і "Банк даних гірничотранспортних машин". Надійність машин оцінювалась за значенням одиничних та узагальнюючих показників. Надана методологія визначення параметричної надійності машин, обґрунтовані критерії можливих відмов, допустимі значення вихідних параметрів, моделі процесів у взаємодіючих деталях із модельовані навантаження від насипного вантажу.

Монографія призначена для науковців, конструкторів, експлуатаційників гірничих машин і може бути корисна для аспірантів, магістрів, викладачів і студентів технічних навчальних закладів.

ISBN 978-966-2596-22-9

__________________

Булат А.Ф. Надежность горных машин / А.Ф. Булат, В.Ф. Монастырский, Р.В. Кирия: под ред. акад. НАН Украины А.Ф. Булата. – Днепр: НМетАУ, IBK «Системные технологии», 2021. - 401с.


Геомеханіка вибухового руйнування масиву міцних гірських порід під час будівництва підземних об'єктів

Автор: Зуєвська Н.В., Іщенко К.С., Іщенко О.К., Коробійчук В.В.

УДК 622.235.5

 

В монографії проаналізовано i запропоновано вдосконалені методи проведення буро-вибухових робіт під час будівництва підземних споруд в масивах міцних гірських порід в складних гірничо-геологічних умовах. Представлено геомеханічні основи створення нових способів вибухового руйнування міцних гірських порід з урахуванням закономірностей зміни напружено-деформованого стану масиву. Розглянуто аналітичні і експериментальні дослідження по обґрунтуванню руйнуючої дії подовжених зарядів вибухової речовини змінного перерізу, формування врубової порожнини в міцних напружених породах та проходки гірничих виробок різного технологічного призначення. Складна структура міцних порід значно ускладнює передачу енергії вибуху в масиві, що руйнується. В монографії розглянуті питання оперативного контролю НДС масиву гірських порід, його структури, впливу на них вибухових робіт, гірничо-геологічних і гірничотехнічних умов а також ведення робіт в умовах інтенсивного притоку води. Наведено інформацію про закономірності перерозподілу енергії під час вибуху ВР.

__________________

Геомеханіка вибухового руйнування масиву міцних гірських порід під час будівництва підземних об'єктів / Н.В. Зуєвська, К.С. Іщенко, О.К. Іщенко, В.В. Коробійчук. - К.: КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. - 392 с.

 

 

Вдосконалення функціонування вугільних шахт: вентиляція, кондиціювання, дегазація, екологія

Автор: Булат А.Ф., Бунько Т.В., Ященко І.О., Ширшов М.В., Алабьєв В.Р., Бокій О.Б., Новіков Л.А., Дудник М.М., Кокоулін І.Є.

УДК 622.4:502.17(075.8)

 

Охарактеризовано стан вугільної промисловості України. Розглянуто питання контролю та управління допоміжними технологічними процесами вугільної шахти: рудничною вентиляцією, охолодженням (нагріванням) шахтного повітря, дегазацією вугільних пластів та вироблених просторів, впливу шахтного техногенного метану на навколишнє середовище.

ISBN 978-966-934-163-1

__________________

Совершенствование функционирования угольных шахт: вентиляция, кондиционирование, дегазация, экология / А.Ф. Булат, Т.В. Бунько, И.А. Ященко, М.В. Ширшов, В.Р. Алабьев, А.Б. Бокий, Л.А. Новиков, М.Н. Дудник, И.Е. Кокоулин : монография. - Дніпро: Журфонд, 2018 р. - 444 с.

 

Циклічно-потокова технологія на глибоких кар'єрах. Перспективи розвитку

Автор: Четверик М.С., Перегудов В.В., Романенко А.В., Левицький А.П., Удод Є.Г., Федін К.А.

УДК 

 

Висвітлено історію розробки, створення та впровадження циклічно-потокової технології на кар'єрах Кривбасу. Наведено сучасний стан відкритого видобутку руд. Викладено перспективні напрямки розвитку сировинної бази та технологій видобутку руд Кривбасу. Досліджено розвиток робочої зони та її вплив на формування комплексів циклічно-потокової технології із похилими конвеєрами. Представлені схеми розтину горизонтів при розміщенні виробок, що розкривають, по борту кар'єру. Увага приділена енергетичному споживанню технологічних процесів та його зниженню при циклічно-потоковій та інших перспективних технологіях гірничих робіт.

ISBN 978-966-2775-19-8

__________________

Циклично-поточная технология на глубоких карьерах. Перспективы развития / М.С. Четверик, В.В. Перегудов, А.В. Романенко, А.П. Левицкий, Е.Г. Удод, К.А. Федин: монографія. - Кривой Рог: Дионис, 2012. - 356 с.

 

Механіка взаємодії рейкової колії, рухомих транспортних засобів і суміжних пристроїв

Автор: Говоруха В.В.

УДК 625.1:625.1.03:622.6:539.3:539.4

 

Висвітлено історію розробки, створення та впровадження циклічно-потокової технології на кар'єрах Кривбасу. Наведено сучасний стан відкритого видобутку руд. Викладено перспективні напрямки розвитку сировинної бази та технологій видобутку руд Кривбасу. Досліджено розвиток робочої зони та її вплив на формування комплексів циклічно-потокової технології із похилими конвеєрами. Представлені схеми розтину горизонтів при розміщенні виробок, що розкривають, по борту кар'єру. Увага приділена енергетичному споживанню технологічних процесів та його зниженню при циклічно-потоковій та інших перспективних технологіях гірничих робіт.

ISBN 966-383-034-4

__________________

Говоруха В.В. Механика взаимодействия рельсового пути, подвижных транспортных средств и смежных устройств / В.В. Говоруха: монографія. - Днепропетровск: Лира, 2006. - 448 с.

 

Технологія передзбагачення залізних руд у глибоких кар'єрах

Автор: Бабий Е.В.

УДК 622.7

У монографії виконано аналіз результатів лабораторних досліджень, напівпромислових та промислових випробувань сухої магнітної сепарації на гірничорудних підприємствах України і країн СНД. Обґрунтовано формування комплексів технології передзбагачення руди в кар’єрі на основі гірничо-технологічних умов і розробленої класифікації приконтактних рудних та безрудних зон в екскаваторних вибоях. Визначено вплив різного типу приконтактних зон, параметрів екскаваційних машин, систем розробки на втрати і зубожіння корисної копалини. Встановлено, що підвищення якості руди і зменшення втрат під час відпрацювання приконтактних зон і некондиційних руд досягається у разі використання технології передзбагачення руди в кар’єрі в комплексі з циклічно-потоковою технологією. Обґрунтовано вибір устаткування для використання в технологічних комплексах передзбагачення руди в кар’єрі залежно від якості руди, її шматкуватості та продуктивності комплексу. Досліджено вплив технології передзбагачення руди в кар’єрі на його виробничу потужність, продуктивність розкривного комплексу та збагачувальної фабрики.

ISBN 978-966-00-1125-0

__________________

Бабий Е.В. Технология предобогащения железных руд в глубоких карьерах / Е.В. Бабий: монография. - К.: Наукова думка, 2011. - 184 с.

 

Створення автоматизованих систем керування стрілочними переказами рейкового транспорту

Автор: Говоруха В.В., Ладік С.Л.

УДК 625.151-52

 

Викладено особливості створення автоматизованих систем управління стрілочними переводами в складних умовах експлуатації рейкового транспорту.

ISBN 966-8050-28-2

__________________

Говоруха В.В. Механика взаимодействия рельсового пути, подвижных транспортных средств и смежных устройств / В.В. Говоруха, С.Л. Ладик: монографія. - Днепропетровск: Новая идеология, 2006. - 232 с.

Механіка деформування та руйнування пружних елементів проміжних рейкових скріплень

Автор: Говоруха В.В.

УДК 625.14:625.143.482:622.6:539.3:539.4:62-192

 

Розглядаються найбільш відомі типи й конструкції проміжних рейкових скріплень з гумовими прокладками й пружинними клемами. Викладено методи розрахунку напружено-деформованого стану прокладок та їх жорсткісних характеристик; представлені результати визначення основних в’язкопружних властивостей прокладок та методи прогнозування їх довговічності з урахуванням нестабільності механічних характеристик у процесі експлуатації. Наведено результати досліджень навантаженості та напружено-деформованого стану пружних клем простого і складного обрису проміжних скріплень рейкової колії й стрілочних переводів.

 

ISBN 966-7894-94-0

__________________

Говоруха В.В. Механика деформирования и разрушения упругих элементов промежуточных рельсовых скреплений / В.В. Говоруха: монографія. - Днепропетровск:  Лира, 2005. - 387 c.

 

Теорія зсуву масиву гірських порід та управління деформаційними процесами при підземній виїмці вугілля

Автор: Четверик М.С., Андрощук К.В.

УДК 

Викладено теорію зсуву земної поверхні та газоводонасиченого підробленого масиву при підземній виїмці вугілля. Висвітлено залежність між параметрами зрушення, глибиною розробки та ступенем літіфікації гірських порід. Визначено швидкість розвитку деформацій у гірському масиві різного ступеня метаморфізму. Описано методику розрахунку тривалості процесу зсуву, що враховує деформаційні процеси в масиві. Наведено теорію управління деформаційними процесами в гірському масиві, проаналізовано співвідношення швидкостей переміщення очисного вибою та деформацій розтягувань, що визначають вид гірського тиску: обвалення та плавне опускання покрівлі. Визначено величину усадки вугільного пласта залежно від прискорення конвергенції бічних порід та швидкості переміщення очисного вибою. Розкрито причини підвищеного газовиділення та викидів вугілля та газу на кінцевих ділянках лав. Висвітлено деформаційні процеси при зневодненні підробленого масиву гірських порід, запропоновано метод визначення осідання земної поверхні. Вивчено вплив дегазації та зневоднення запобіжних ціликів промислових майданчиків, обсягів гірських порід на величину опорного тиску та стійкість капітальних виробок. Розглянуто методи управління деформаційними та геофільтраційними процесами при видобуванні вугілля на шахтах Західного Донбасу.

ISBN 966-7616-67-3

__________________

Четверик М.С. Теория сдвижения массива горных пород и управления деформационными процессами при подземной выемке угля / М.С. Четверик, Е.В. Андрощук: моногрфия. - Днепропетровск: РИА «Днепр-VAL», 2004. - 148 с.

 Проблеми екології масових вибухів у кар'єрах

Автор: Єфремов Е.І., Бересневич П.В., Петренко В.Д., Мартиненко В.П., Борисов В.І.

УДК 

 

У монографії розглянуто основні питання щодо проблеми порушення екологічної рівноваги атмосфери кар'єрів при масових вибухах. Розроблено методи розрахунку параметрів шкідливих пилогазових викидів та високоефективні способи боротьби з ними. Запропоновано та пройшов дослідно-промислову перевірку та частково впроваджено у виробництво комплекс організаційних, технологічних та інженерно-технічних заходів, що забезпечують зниження шкідливих викидів в атмосферу кар'єрів під час виробництва масових вибухів.

 

ISBN  5-7775-0564-3

__________________

Проблемы экологии массовых взрывов в карьерах / Э.И. Ефремов, П.В. Бересневич, В.Д. Петренко, В.П. Мартыненко, В.И. Борисов. - Днепропетровск: Січ, 1996. - 178 с.

 Фізико-технічні основи створення елементів рейкового транспорту шахт і кар'єрів

Автор: Говоруха В. В.

УДК 622.6+622.68

 

У монографії викладено методи дослідження динамічних навантажень і напружено-деформованого стану елементів рейкової колії та рухомого складу шахт і кар'єрів. Розглянуто питання математичного моделювання процесів взаємодії рейкової колії та рухомого складу з урахуванням вертикальних, поперечних і поздовжніх коливань для горизонтального та похилого рейкового транспорту. Представлено характеристики елементів рейкової колії, встановлені експериментальними методами. Вивчені питання визначення раціональних параметрів конструктивних елементів. Виконано оцінку навантаженості та надійності елементів рейко рейкової колії та рухомих одиниць. Надано практичні рекомендації щодо створення перспективних елементів засобів рейкового транспорту шахт і кар'єрів.

 

ISBN 5-12-003148-X

__________________

Говоруха В.В. Физико-технические основы создания элементов рельсового транспорта шахт и карьеров / В.В. Говоруха. -  К.: Наукова думка, 1992. - 200 с.

 Прогнозування подрібнення гірських масивів вибухом

Автор: Єфремов Е.І., Петренко В.Д., Пастухов А.І.

УДК 622.235:622.233

 

У монографії розглянуто основи теорії та методи вирішення задач математичного та технологічного прогнозування дроблення гірських порід енергією вибуху. Розроблено розрахункові методи прогнозування дроблення порід вибухом з урахуванням технологічних вимог до продукції, запропоновано способи зменшення виходу переподрібненого продукту з ближньої зони в умовах кар'єрів нерудної промисловості. Викладено результати реалізації завдань розрахунку параметрів буропідривних робіт, що забезпечують необхідну кусковатість  гірничої маси із застосуванням ЕОМ.

 

ISBN 5-12-001666-9

__________________

Ефремов Э.И. Прогнозирование дробления горных массивов взрывом / Э.И. Ефремов, В.Д. Петренко, А.И, Пастухов. - К.: Наукова думка, 1990. - 117 с.

 

Розкриття глибоких горизонтів кар'єрів при комбінованому транспорті

Автор: Четверик М.С.

УДК 

 

Викладено методи визначення параметрів схем розтину горизонтів глибоких кар'єрів під час комбінованого транспорту.

__________________

Четверик М.С. Вскрытие глубоких горизонтов карьеров при комбинированном транспорте / М.С. Четверик. - К.: Наук. думка, 1986. - 188 с.

 

 Механіка вибухового руйнування порід різної структури

Автори: Єфремов Е.І., Петренко В.Д., Рева М.П., Кратковський І.Л.

УДК 622.235; 622.323

 

У монографії розглянуто теоретичні аспекти, наведено результати лабораторних та промислових досліджень умов та характеру взаємодії групи зарядів у тріщинуватих середовищах. Висвітлено деякі питання механізму руйнування тріщинуватих середовищ з урахуванням основних факторів силового впливу та структурних особливостей гірського масиву. Представлено методику визначення структури гірських порід стосовно вибухової відбійки скельних масивів складної будови, а також методики розрахунку раціональних параметрів буро підривних робіт. Розроблено ефективні методи дроблення гірських порід, спрямовані на отримання необхідної кусковатості, керованого переміщення гірської маси та підвищення ККД вибуху у складних гірничо-геологічних умовах, визначено сфери їх застосування.

__________________

Механика взрывного разрушения пород различной структуры / Э.И. Ефремов, В.Д. Петренко, Н.П. Рева, И.Л. Кратковский. - К.: Наукова думка, 1984. - 192 с.

 Динаміка і міцність шахтних транспортних посудин

Автори: Новіков Є.Є.,  Земляний Є.Ф., Говоруха В.В., Вискребець О.М., Деркач П.М., Петровський О.О.

УДК 622.6

 

У монографії розглянуто питання визначення поздовжніх, вертикальних і поперечних динамічних навантажень, наведено методи розрахунку на міцність кузовів, рам і вузлів шахтних транспортних систем. Представлено результати досліджень, які дають змогу отримати формули для визначення максимальних динамічних навантажень, що діють на транспортні системи, та умови формування динамічних навантажень. Наведено характеристики та основні параметри шахтної рейкової колії.

__________________

Динамика и прочность шахтных транспортных сосудов / Е.Е. Новиков, Е.Ф. Земляной, В.В. Говорух, А.Н. Выскребец, П.М. Деркач, О.А. Петровский. - К.: Наукова думка, 1983. - 152 с.

Основи теорії та методи вибухового подрібнення гірських порід

Автори: Єфремов Е.І., Кравцов В.С., Мячина І.І., Никифорова В.О., Родак С.Н., Шеленок В.В. 

УДК 622.235:622.233

 

У монографії розглянуто окремі питання теоретичних засад дроблення твердих середовищ імпульсними навантаженнями. Наведено результати досліджень особливостей процесу руйнування у різних зонах дії вибуху. Запропоновано теоретичну схему, що дозволяє прогнозувати гранулометричний склад гірничої маси при великомасштабних промислових вибухах. Розглянуто фізичну сутність та принципи розрахунку основних параметрів таких методів управління дією вибуху, як усередині свердловинне уповільнення, підривання високих уступів та в затиснутому середовищі тощо. Викладено оригінальні методики експериментальних досліджень впливу структури середовищ на характер руйнування.

__________________

Основы теории и методы взрывного дробления горных пород / Э.И. Ефремов, В.С. Кравцов, И.И. Мячина, В.А. Никифорова, С.Н. Родак, В.В. Шеленок. - К.: Наукова думка, 1980. - 214 с.

  

 


 РЕКЛАМНА ІНФОРМАЦІЯ

При виконанні фундаментальних і прикладних робіт співробітниками відділу отримано багато цікавих результатів, які можуть бути реалізовані на гірничодобувних підприємствах.

За напрямом відкритих гірничих робіт розроблені нові напрямки і способи вдосконалення технології видобутку руди відкритим способом та її переробки:

За напрямом рекультивації техногенних об’єктів запропоновані нові способи :

  • Рекультивація;
  • Мезорельєф;
  • Фітомеліорація - це комплекс заходів із використання рослинних систем для покращення просторово-естетичних характеристик навколишнього середовища;
  • Ревіталізація - це відновлення будівель чи міського середовища, в результаті якого їм повертають втрачене призначення або надають нового.

За напрямом буро-підривних робіт запропоновані нові способи :

За напрямом розробка нових і вдосконалення існуючих крутопохилих конвеєрів запропоновані нові конструкції:

За напрямом маркшейдерський супровід гірничих робіт надаються послуги з:

  • розробки стандартів щодо застосування новітнього маркшейдерсько-геодезичного обладнання;
  • розробки рекомендацій із безпечної підробки об’єктів на земній поверхні в зоні впливу гірничих робіт;
  • експертизи проєктів підробки;
  • прогнозування осідань та деформацій земної поверхні при підробці, зневодненні та активізації зрушень тощо.

Співробітники відділу надають науково-дослідні, науково-технічні послуги з розробки та експертної оцінки технічної, нормативно-методичної та іншої документації в галузі маркшейдерського супроводу, видобутку, транспортування й переробки корисних копалин і техногенної сировини.

За детальною інформацією та щодо укладання договорів на виконання робіт звертатись до завідувача відділу.