Завідувач відділу: ЛИСИЦЯ Микола Іванович, кандидат технічних наук

 Вчений секретар відділу: НОВІКОВА Аліна Вячеславівна

 

Кількість співробітників на теперішній час – 21, з них:

  • 1 доктор технічних наук,
  • 2 кандидати технічних

Хронологія

 Керівник підрозділу 

Короткий опис результатів

1983-2022

ДИРДА
Віталій Ілларіонович
доктор технічних наук, професор
(1938 – 2022)

Відділ «Механіка еластомерних конструкцій гірничих машин» був створений у 1983 році на основі структурної лабораторії з механіки еластомерів. У той час у відділі було 11 співробітників.

Основними напрямками роботи відділу є: розробка наукових основ, методів розрахунку еластомерних конструкцій важких гірничих машин; розробка та впровадження нових конструкцій віброізоляторів, захисних футеровок і пружних ланок, що забезпечують підвищення якості, продуктивності, надійності роботи гірничих машин, що працюють в екстремальних умовах експлуатації.

На основі виконаних фундаментальних досліджень з механіки деформування і руйнування еластомерних матеріалів створено параметричні ряди гумових та гумометалевих віброізоляторів типу ВР, БРМ, ВРМ, ВРМС. Їх впровадження (вібросейсмоблоки, шарніри, призматичні та циліндричні віброізолятори, захисні футерівки млинів, тощо) дозволило: в 1,2‑2 рази підвищити продуктивність машин; в 1,5‑5 разів підвищити їх ресурс; в 1,2‑1,4 рази знизити металоємність; підвищити надійність і в цілому підвищити якість машин. Вперше у вітчизняній практиці з використанням еластомерних конструкцій було серійно впроваджено 19 типів машин вібраційної дії: конвеєрів типу КВ2Т, КВ1Т, КВУ1Т, КВВ, грохотів типу КГВ, живильників ПВМ, ПВС, ПВГ, змішувачів, дробарок типу КІД. До 1992 року на гірничодобувних підприємствах Мінсредмаша СРСР щорічно експлуатувалося 800‑1000 вібромашин, за допомогою яких видобувалося до 95% руди; на підприємствах Мінчормету і Мінколірмету – 150‑200 машин і до 60‑70% руди.

З 2003 року були розрочаті роботи щодо розрахунку і створення конструкцій сейсмовіброопор для захисту будівель і споруд від вібрації та землетрусів. Розроблено, випробувано і впроваджено параметричний ряд вібросейсмоізоляторів з жорсткістю від 10 до 300 т/см. На даний час в м. Києві побудовано тринадцять будинків, з них десять 10-типоверхових по вул. М. Бойчука і три 27-миповерхових житлових будинків по Оболонському проспекту, а також в м. Львові – три будинки, де встановлені гумові віброізолятори для захисту будівель від впливу метро неглибокого залегання та впливу залізничного транспорту.

За час існування відділу його співробітниками опубліковано 40 монографій, 3 державних стандарти і ДСТУ, понад 1000 статей у вітчизняних і зарубіжних виданнях та матеріалах конференцій, отримано понад 200 авторських свідоцтв і патентів, 4 дипломи на відкриття.