Завідувач відділу: БЕЗРУЧКО Костянтин Андрійович, доктор геологічних наук

 Вчений секретар відділу: ПРИХОДЧЕНКО Світлана Юріївна, кандидат геологічних наук

 

Кількість співробітників на теперішній час – 14, з них

  • 3 доктори наук;
  • 4 кандидати наук.

 

 

Хронологія по роках діяльності

Завідувач відділу

Короткий опис основних наукових досягнень

1961–1970 рр.

Лабораторія рідкісних і розсіяних елементів (1961-1963 рр.),

Лабораторія механіки гірських порід (1963-1966 рр.)

Відділ речовинного складу і фізико-механічних власти-востей гірських порід (1966-1984 рр.)

1961-1970 рр.

ШИРОКОВ
Олександр Зосимович
доктор геолого-мінералогічних наук,
професор,
член-кор. НАН України
(1905-1996 рр.)

Під науковим керівництвом члена-кореспондента А.З. Широкова засновані нові наукові напрямки в геології і геохімії горючих корисних копалин і гірничо-геологічних умов розробки вугільних родовищ на великих глибинах; були отримані суттєві результати по вивченню Донбасу і розширенню його меж; опубліковано низку важливих теоретичних праць з тектоніки басейну, закономірностей розподілу потужностей донецького карбону, осадко- і вугленакопичення, властивостей та якості вугілля і іх метаморфізму; встановлені закономірності вугленакопичення за контуром відкритого Донбасу; виконані прогноз якості і властивостей вугілля в межах Доно-Дніпровського прогину сприяли відкриттю вугленосної площі Західного Донбасу.

1970-1986 рр.

ЗАБІГАЙЛО
Володимир Юхимович
Академік НАН України,
доктор геологічних наук, професор,
лауреат Державної премії та
премії ім. академіка В.І. Вернадського
(1934 – 1996 рр.)

 Академік В.Ю. Забігайло – засновник наукової школи комплексного дослідження геологічних формацій вугільних басейнів і нафтогазоносних провінцій. Під його науковим керівництвом отримані фундаментальні результати, на засадах всебічного комплексного аналізу розподілу метану у вугільних пластах і породній товщі Донбасу, прогнозу метановості гірничих виробок вугільних шахт, які й тепер використовуються для прогнозу метаноносності вугільних пластів, вільних скупчень газу, суфлярів тощо. Проведені комплексні дослідження умов осадко- та вугленакопичення, вивчення мінерального складу, структури, колекторських та фізико-механічних властивостей порід вугленосних формацій, газоносності вугільних родовищ. Вперше запропоновано та математично обґрунтувано комплекс основних показників, які всебічно та надійно визначають геологічні умови та фактори викидонебезпеки, що прямо чи опосередковано характеризують: фізико-механічні властивості, газонасиченість та напружено-деформований стан гірничого масиву. Розроблено класифікацію газодинамічних явищ та метод регіонального прогнозу викидонебезпечності гірських порід. На принципах оцінки ступеня викидонебезпечності порід створені теоретичні засади для методу локального прогнозу викидонебезпечності порід, методу прогнозу викидонебезпечності вуглепородного масиву за петрофізичними даними.

1984 - теперішній час

Відділ геології вугільних родовищ великих глибин

1986-2012 рр.

ЛУКІНОВ
В’ячеслав Володимирович
доктор геологічних наук, професор,
лауреат Державної премії та
премії ім. академіка В.І. Вернадського

 Під науковим керівництвом професора В.В. Лукінова встановлено фрактальний характер розривної порушеності вугленосних відкладів та запропоновано метод комплексної оцінки їх тектонічної дислокованості. Досліджено вплив природних та техногенних чинників на формування газонасиченості гірських порід і вугілля; що дозволило розробити нормативні методи виділення зон природних і техногенних скупчень, впровадити їх у практику дегазаційних робіт. Розроблено метод локального прогнозу викидонебезпечності гірських порід за геолого-геофізичними даними, який вперше дозволив оцінити викидонебезпечність верств пісковиків по проектній трасі гірничої виробки із зазначенням місць ведення поточного прогнозу. Встановлено закономірне збільшення викидонебезпечності зі зростанням вмісту кварцу уламкового та регенераційного, розміру уламкових зерен, значень коефіцієнта відносної газонасиченості та зі зменшенням вмісту глинисто-слюдистих мінералів, значень горизонтального інтервалу пакування породотворних зерен. Доведено, що зміна перерахованих геологічних показників викидонебезпечності гірських порід зумовлена гідродинамікою палеопотоків, що відкладали уламковий матеріал. Розроблена технологія комплексного прогнозу викидонебезпечності вугільних пластів та пісковиків, заснована на використанні результатів геофізичних досліджень вуглерозвідувальних свердловин та сучасних комп’ютерних геоінформаційних систем; розроблена нова геодинамічна модель формування сучасної структури Донбасу в фанерозої, яка базується на мобілістській концепції тектоніки.

 2012 -
теперішній
час

 

БЕЗРУЧКО
Костянтин Андрійович
доктор геологічних наук,
ст. наук. співр.

 Під науковим керівництвом К.А. Безручка встановлені головні закономірності розподілу вологи у вугленосних відкладах Донбасу та форми її знаходження; з’ясовані залежності викидонебезпечності гірських порід від кількісного вмісту в них вологи та глибини викидів, що стало науковими засадами для розробки способів прогнозу викидонебезпечності; розроблена модель формування скупчень вільного метану з використанням фундаментальних положень теорії тріщинувато-пористих середовищ під впливом комплексу геологічних чинників на стан газонасиченого масиву гірських порід та розроблені методичні основи прогнозної оцінки перспективності локальних антиклінальних структур у низькопористих вугленосних відкладах з метою пошуків покладів вугільного метану промислового значення. Отримано подальший розвиток уявлень щодо фізико-хімічних процесів, що відбуваються у системі «вугілля-флюїд-газ», зокрема структурних трансформацій вугільної речовини; встановлені закономірності в різноманітті перетворень структури викопної органіки та розвинуті модельні уявлення про молекулярні механізми перебудови вугільної речовини за зміни термодинамічних умов. Доведено, що метастабільний стан вугільної речовини і пов’язана з ним варіативність властивостей є наслідком адаптивної здатності атомів вуглецю змінювати ступінь гібридизації в залежності від зовнішніх термодинамічних умов.
     

 


 

 НАУКОВІ ФАХІВЦІ ВІДДІЛУ

 

БЕЗРУЧКО Костянтин Андрійович

Посада

Завідувач відділу

Науковий ступінь

Доктор геологічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник

Телефон

+38-067-565-22-46

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  ScopusGoogle Scholar;  ResearchGate

 

Напрямки наукової діяльності:  геологія вуглегазових родовищ, зокрема вивчення геологічних факторів, які впливають на формування фізичних властивостей вугілля і гірських порід та визначають стан газонасиченого масиву гірських порід; дослідження закономірностей, що визначають ємнісні та фільтраційні характеристики вуглепородного масиву, їх вплив на викидонебезпечність та газоносність; проведення прогнозу викидонебезпечності та вивчення закономірностей і умов формування газових покладів, зокрема геомеханіка газових родовищ; вивчення складу і структури вугілля,  закономірностей, що визначають властивості вугільної речовини.


 

ПИМОНЕНКО Людмила Іванівна

Посада

Провідний науковий співробітник

Науковий ступінь

Доктор геологічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник

Телефон

 

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН УкраїниORCID;  Scopus

Напрямки наукової діяльності:  геологія вуглегазових родовищ, зокрема встановлення генезису і закономірностей розташування складчатих та розривних порушень на різних масштабних рівнях, їх впливу на газоносність і розробці на основі отриманих матеріалів способів прогнозування малоамплітудної порушеності і пов’язаних з нею викидів вугілля та газу; дослідження  геологічних факторів, які впливають на формування фізико-механічних  властивостей вугілля та визначають, їх вплив на викидонебезпечність та газоносність; вивчення впливу геодинамічних процесів на структуру вугілля, встановлення зв’язків між фізико-механічними, технологічними, структурними і іншими властивостями вугілля.


 

БУРЧАК Олександр Васильович

Посада

Старший науковий співробітник

Науковий ступінь

Доктор технічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник

Телефон

 

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  ScopusResearchGate 

Напрямки наукової діяльності:  вивчення стану та властивостей вугільної речовини на атомно-молекулярному рівні; сорбційна взаємодія в системі вугілля-газ; механічні, електричні та фізико-хімічні властивості вугілля; вивчення атомно-молекулярної структури вугільної речовини; дослідження вуглефікаційних процесів, а саме релаксаційних, вільно-радикальних механохімічних перетворень у викопній органіці, наслідком яких є деструкція макромолекул вугілля з відщепленням низькомолекулярних сполук, зокрема, метану і структуризація збагаченого вуглецем залишку.


 

БАЛАЛАЄВ Олександр Костянтинович

Посада

Старший науковий співробітник

Науковий ступінь

Кандидат біологічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник

Телефон

 

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  ScopusGoogle ScholarResearchGate 

Напрямки наукової діяльності:  Коливальна спектроскопія осадових порід з вуглецевою матрицею їх оптичні, електричні, магнітні та інші фізичні властивості. Вплив вуглефікації на атомно-молекулярну структуру та міжмолекулярну взаємодію гірських порід органічного походження. Роль біогеохімічного метаморфізму у формуванні вуглецевої матриці та молекулярного профілю флюїдів. Екологія і  еволюція аборигенного мікробіома вугільного пласта в процесі вуглефікації. Вплив фізичних факторів і хімічних агентів на метаболістичну активність та структуру мікробного пулу.


 

ПРИХОДЧЕНКО Світлана Юріївна

Посада

Старший науковий співробітник

Науковий ступінь

Кандидат геологічних наук

Вчене звання

Старший науковий співробітник

Телефон

 

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  ScopusGoogle Scholar

Напрямки наукової діяльності:  геологія вуглегазових родовищ,  дослідження геологічних факторів, які впливають на розподіл метанових газів у вугленосній товщі та сприяють формуванню скупчень метану, розробка критеріїв прогнозування скупчень метану у вугленосній товщі.


 

ПРИХОДЧЕНКО Олексій Васильович

Посада

Науковий співробітник

Науковий ступінь

Кандидат геологічних наук

Вчене звання

-

Телефон

 

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  ScopusGoogle Scholar

Напрямки наукової діяльності:  геологія вуглегазових родовищ, дослідження впливу геологічних чинників та геологічної будови вуглепородного масиву на особливості перерозподілу метану у вугленосній товщі, вивчення впливу тектонічної дислокованості (розривної тектоніки, локальної складчастості та малоамплітудної порушеності) на перерозподіл газів в непорушеному і підробленому вуглепородному масиві; встановлення умов формування природних і техногенних скупчень метану.


 

КАРГАПОЛОВ Андрій Анатолійович

Посада

Науковий співробітник

Науковий ступінь

Кандидат технічних наук

Вчене звання

 –

Телефон

 

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  Scopus

Напрямки наукової діяльності:  вивчення геофізичних параметрів, які характеризують  фізичні властивості гірських порід та стан газонасиченого масиву; дослідження геофізичних закономірностей, що визначають ємнісні та фільтраційні характеристики вуглепородного масиву, їх вплив на викидонебезпечність та газоносність.


 

БАРАНОВСЬКИЙ Володимир Ігнатович

Посада

Молодший науковий співробітник

Науковий ступінь

Вчене звання

Телефон

 

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  ScopusGoogle Scholar;  ResearchGate

Напрямки наукової діяльності:  речовий склад вугілля; фізичні властивості вугілля (гранулометричний аналіз продуктів руйнування вугілля  в різних гірничо-геологічних умовах); викидонебезпечність вугільних пластів; самовозгораємость вугілля; аналіз слідів газогенераційного процесу у вугіллі.


 

СЄРІКОВ Юрій Анатолійович

Посада

Провідний інженер

Науковий ступінь

  –

Вчене звання

Телефон

+38-067-565-22-46

e-mail

Профілі

НАН України;  ORCID;  Scopus 

Напрямки наукової діяльності:  вивчення стану та властивостей вугільної речовини на атомно-молекулярному рівні; сорбційна взаємодія в системі вугілля-газ; механічні, експериментальні дослідження електричних, магнітних, механічних та фізико-хімічних властивостей вугільної речовини.


 

СЛОБОДЯННИКОВА Валентина Кузьмівна

Посада

Провідний інженер

Науковий ступінь

Вчене звання

Телефон

+38-095-804-48-83

e-mail

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Профілі

НАН України;  ORCID;  Scopus 

Напрямки наукової діяльності: вивчення стану,  хімічного складу та фізичних і хімічних властивостей вугільної речовини; сорбційної взаємодії в системі вугілля-газ; експериментальні дослідження фізико-хімічних властивостей вугільної речовини.


 


 ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ВІДДІЛУ

  • Вивчення структурних перетворень і пов’язаних з тим змін властивостей і стану гірських порід в різних гірничо-геологічних умовах; вивчення впливу геологічних чинників на колекторські, фізико-механічні й петрофізичні властивості гірських порід вугленосної товщі.
  • Вивчення можливих механізмів фізико-хімічних реакцій в геологічному середовищі і оцінка вірогідності їх проходження. Вивчення геологічних умов, як факторів, що визначають розвиток фізико-хімічних процесів у системі «порода-вугілля-флюїд-газ» на різних масшабних рівнях.
  • Дослідження перетворень атомно-молекулярної структури вуглефікованої органічної речовини під впливом зовнішних чинників з урахуванням еволюції будови речовини під дією природних геологічних процесів.
  • Встановлення умов активації та проходження фізико-хімічних процесів, що ведуть до структурних трансформацій вугільної речовини на молекулярному рівні, розробка моделей масштабної ієрархії, які адекватно відображають умови формування метастабільного стану вугільної речовини.
  • Дослідження впливу геологічних чинників та геологічної будови вуглепородного масиву на особливості перерозподілу метану у вугленосній товщі.
  • Вивчення впливу тектонічної дислокованості (розривної тектоніки, локальної складчастості та малоамплітудної порушеності) на: перерозподіл газів в непорушеному і підробленому вуглепородному масиві; формування аномальних зон у газонасиченому вуглепородному масиві та утворення природних і техногенних скупчень метану.
  • Розробка методичних основ прогнозування природних та техногенних газових скупчень вугленосної товщі.
  • Розробка методів прогнозу викидонебезпечності, суфляронебезпечності, зон порушеності й тріщинуватості як потенційних колекторів газу у вуглепородному масиві.
  • Створення методів для застосування попередньої та поточної дегазації вуглепородної товщі та зниження її газонасиченості з метою, насамперед, покращення безпеки праці гірників за рахунок підвищення ефективності дегазаційних заходів та запобігання вибухам шахтного метану, вилученого з надр із зон його скупчення; використання метану як високоякісного палива та сировини.

 


ОСНОВНІ НАУКОВІ І ПРАКТИЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ВІДДІЛУ

 

 


Дослідження молекулярної структури викопної органіки (вугільної речовини) методом ІЧ-спектроскопії

Форми спектральних кривих індивідуальні для вугілля різних марок, пластів та шахт. Інтенсивність окремих спектральних смуг корелюють з певними фізико-хімічними властивостями. У процесі вуглефікації зростає гідрофобність та відношення ароматичних вуглеводневих структур до аліфатичних ланцюжків.

Аналіз коливальних спектрів дозволяє робити прогноз метаноносності (Qm) вугілля Донбасу на основі достовірної (p < 0,01) та адекватної (R2 = 0,98) емпіричної моделі:

Qm = 96,8Ar-0,4wG+0,9А+34,8

 предикторами, якою є показник ароматичності ІЧ спектру (Ar), – ширина G-смуги Раман спектру (wG) та зольність (А) вугілля.


Спектральна ідентифікація ниркового каміння хворих на нефролітіаз в галузі медицини

На сьогоднішній день ІЧ спектроскопія є найбільш точним методом аналізу, як поширених, так і рідкісних ниркових каменів, як кристалічної, так і аморфної структури. Характеристичні смуги ATR-FTIR спектрів найбільш поширених оксалатних, фосфатних та уратних каменів ідентифікуються з високою ймовірністю 83%. Більшість каменів (48%) пацієнтів Придніпровського регіону є оксалатами. Ще 43% каменів відносяться до осалатмістки змішаного типу. Умовно чисті уратні та фосфатні камені зустрічаються досить рідко по 5%.


Співробітники відділу брали участь у розробці нормативних та керівних документів, основними з яких є:

  1. Тимчасове керівництво із застосування методу регіонального прогнозу викидонебезпечності порід Донбасу за геологорозвідувальними даними.− Дніпропетровськ : Мінгео СРСР, АН УРСР, 1973.– 50 с.
  2. Інструкція з безпечного ведення гірничих робіт на пластах, схильних до раптових викидів вугілля, порід та газу.– М. : Надра, 1975.– 159 с.
  3. Тимчасове керівництво з прогнозу викидонебезпечності вугільних пластів Донецького басейну при геологорозвідувальних роботах.– М.: ІГДім. О.О.Скочинського, 1980.– 56 с.
  4. Тимчасова інструкція з безпечного ведення гірничих робіт на пластах, небезпечних по раптовим викидам вугілля, породи та газу.– М. : Мінвуглепром СРСР, 1983. – 190 с.
  5. Тимчасове методичне керівництво для визначення основних геологічних показників викидонебезпечності гірських порід у Донецькому басейні за результатами геофізичних досліджень вуглерозвідувальних свердловин.– Дніпропетровськ : Мінгео СРСР, АН УРСР, 1985.– 48 с.
  6. Тимчасове керівництво з прогнозу викидонебезпечності вугільних пластів та вміщуючих порід за даними геофізичних досліджень геологорозвідувальних свердловин у Донецькому басейні.– М: ІГД ім. О.О. Скочинського, 1989.– 48 с.
  7. Тимчасове керівництво із запобігання раптовим викидам вугілля і газу при розкритті крутих викидонебезпечних пластів Центрального району Донбасу, заснований на пластифікуючій обробці пласта. – М. : 1990.– 9 с.
  8. Керівництво із застосування методу локального прогнозу викидонебезпечності гірських порід за геолого-геофізичними даними. − Мінвуглепром СРСР, МакНДІ, ВО «Укрвуглегеологія», ІГТМ АН УРСР.– Дніпропетровськ : ІГТМ АН УРСР, 1990.– 36 с.
  9. РД 41-24-33-90. Концентрація парамагнітних центрів у вугільних зразках. Методика виконання вимірювань. М. : Мінгео СРСР, 1990.−16с.
  10. СОУ 10.1.05411357.004: 2005. Скупчення вугільного метану у непорушеному вуглепородному масиві. Методика прогнозування зон та визначення їх параметрів.- Видання офіційне.− Київ : Мінуглепром України, 2005.− 12 с.
  11. Схеми та способи керування газовиділенням на виїмкових дільницях вугільних шахт : Державний нормативний акт про охорону праці від 30.06.2006. − МакНДІ, ДонВУГІ, НДІГС, ІГТМ НАН України.– Київ : Держпромгірнагляд, 2006.− 79 с.
  12. СОУ 10.1.05411357:2007. Техногенні скупчення метану у порушеному вуглепородному масиві. Методика прогнозування зон підвищеної газонасиченості та визначення їх параметрів.− Мінвуглепром України, ІГТМ НАН України.- Київ : 2007.− 14 с.
  13. СОУ 10.1.00174088.023: 2010. Випереджаюча дегазація порід покрівлі високопродуктивних лав. Правила застосування. − Мінвуглепром України, МакНДІ, ІГТМ НАН України.- Київ : 2007.- 14 с.
  14. Методичні рекомендації з геологічного вивчення газоносності вугільних пластів та уміщуючих порід для підрахунку запасів і оцінки ресурсів газу (метану) вугільних родовищ у надрах. − Державна комісія України по запасах корисних копалин.− Київ : ДКЗ, 2015.– 175с.

НАЯВНА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА ВІДДІЛУ

  1. ІЧ-Фур’є спектрометр Nicolet iS10, № AKY
  2. ІЧ- мікроскоп Сontinuumтм, № AHL0801440 (виробник – Thermo Scientific, країна США, 2008 р.).
  3. Удосконалений ЕПР-спектрометр (РЕ-1301).
  4. Оптиковідео комплекс МБД-11.
  5. Гідравлічний прес Specac (15 т).
  6. Електропіч лабораторна програмована СНОЛ 40/1300.
  7. Ваги лабораторні електронні ESJ200-4.
  8. Молекулярний млин Pike ShakIR,
  9. Електромеханічна машина розсіву «Analizete».
  10. Монохроматор МСД-2.

ІЧ-Фур’е спектрометр Nicolet iS10, ІЧ- мікроскоп Сontinuumтм, (виробник – Thermo Scientific, США)

Застосовується для дослідження молекулярної будови викопної органічної речовини в розсіяному та концентрованому стані. Прилад оснащений декількома сучасними приставками, які дозволяють проводити реєстрацію ІЧ спектрів у світлі, що проходить та відбитому, а також методом порушеного повного внутрішнього відбиття (НПВВ) з високою специфічністю, оперативністю і точністю без руйнування зразків. Унікальність приладу полягає у можливості дослідження мікрооб'єктів розміром від 10х10 мкм до 150х150 мкм залежно від методу підготовки препарату та умов експерименту. μ-FTIR мікроскоп дозволяє будувати мапи та візуалізувати просторовий розподіл функціональних груп молекул у мікроструктурних неоднорідностях зразків.  

Методом Інфрачервоної спектроскопії, вперше для кам’яного вугілля, показаний ефект зсуву смуг поглинання під впливом механічних навантажень, який обумовлений зміною енергетичного стану речовини. Поглинання енергії речовиною приводить до перерозподілу атомів водню між функціональними групами в молекулярній структурі вугілля. Зафіксований ефект, вірогідно, є наслідком структурних трансформацій аліфатичної складової вугільної речовини шляхом диспропорціонування атомів водню (СН2→СН3) викликаних напруженим станом хімічних зв’язків під механічним тиском.

   


Удосконалений ЕПР-спектрометр (РЕ-1301)

Використовується для досліджень електронної структури вугільної речовини. Прилад суттєво модернізований співробітниками відділу, режими роботи спектрометра стабілізовані, реєстрація спектра та його обробка комп’ютерізовані, що дозволяє проводити мінімально необхідний комплекс досліджень, як в статичному, так і динамічному режимі.

Методом електронного парамагнітного резонансу, вперше, встановлений факт акумуляції теплової енергії елементами наноструктури вугілля, з можливим подальшим використанням накопиченого потенціалу для активації структурних трансформацій у вугільній речовині. Також методом ЕПР досліджено систему вугілля-газ і процесів, що відбуваються в ній при зміні баричних умов. Ці дослідження дозволили суттєво розширити уявлення щодо особливостей молекулярної будови вугілля та динаміки взаємодії поверхні твердої вугільної речовини з флюїдами.


Відеооптичний комплекс (МБІ - 11, DCM 200, ПК)

Відеооптичний комплекс дозволяє досліджувати препарати, виготовлені із зразків гірських порід, за збільшенням до 2000х, робити якісні знімки поверхонь препаратів з маркерами розмірів, проводити мікровідеозйомку (відеофайли тривалістю до 30 хвилин з дозволом 1600 х 1200) процесів, що відбуваються з препаратами при зовнішньому впливі на них (температура, тиск, дія хімічних речовин). Мікроскоп оснащений змінним утримувачем об’єктивів револьверного типу, що дозволяє варіювати оптичним збільшенням від 40х до 2000х. Цифрова обробка мікрофотографій високого розділення в комп’ютерних програмах вільного поширення (J Microvision, ImageJ) дозволяє оцінити відбивну здатність петрографічних мікрокомпонентів – мацералів, провести фрактальний аналіз форми вугільних частинок, газогенераційний потенціал геліфікованої речовини, параметри тріщинуватості гірських порід.

 

 


 


 

МОНОГРАФІЇ

 

Умови формування газових пасток у вугленосних відкладах

Автори: Булат А.Ф., Лукінов В.В., Безручко К.А.

УДК 553.981.4: 553.94

У монографії узагальнено результати багаторічних комплексних досліджень особливостей порід-колекторів вугленосних відкладів та закономірностей розподілу газів у вугленосній товщі, вивчення форм вологи у гірських породах Донбасу, взаємодії та взаємного впливу складових системи вода-газ у вуглепородному масиві, чинників формування фільтраційних та ємнісних властивостей гірських порід. Розглянуто роль окремих фаз флюїдів у формуванні водогазонасиченості вуглепородного масиву на базі досліджень різноманітних форм вологи у поровому просторі вугленосних відкладів Донбасу і фазових проникностей води та газу. Досліджено умови і запропонова­но модель формування газових пасток у породному масиві як результат взаємного впливу і взаємодії газової та рідкої фаз на основі теорії тріщинуватопористих середовищ. Визначено умови формування та збереження газових скупчень у вуглепородному масиві, обгрунтовано параметри фільтраційних та ємнісних властивостей, які характеризують породи-колектори, межу колектор-екран та екрани (покришки). Розроблено методику прогнозної оцінки перспективності локальних антиклінальних структур з метою пошуку зон скупчення вільного метану.

Для наукових співробітників і фахівців, що займаються проблемами прогнозування гірничо-геологічних умов розробки вугільних родовищ, а також студентів вишів відповідних спеціальностей.

 

ISBN 978-966-00-1534-0

__________

Булат, А.Ф. Умови формування газових пасток у вугленосних відкладах / А.Ф. Булат, В.В. Лукінов, К.А. Безручко. − Київ : Наукова думка, 2017. − 252 с.


Методи прогнозу гірничо-геологічних умов розробки вугільних родовищ

Автори: Лукінов В.В., Приходченко В.Ф., Жикаляк М.В., ПриходченкоО.В.

УДК 551.243.94 (477.61/62)

 У 1 розділі розглянуто основні геологічні параметри вугленосної формації Донбасу. Показано характер змінення інтенсивності порушеності. Наведено характер зв'язку малоамплітудної розривної порушеності з різними геологічними чинниками. Досліджено особливості геологічних, геофізичних, тектонофізичних, фізико-хімічних методів.

У 2 розділі розглянуто процеси генезису, складу та форм знаходження газів у породах вугленосної товщі. Викладено основні регіональні та локальні закономірності розподілу газів у вугленосних відкладах. Наведено методи випробування, вивчення та прогнозу газоносності вугільних пластів і гірських порід, які застосовуються на різних стадіях освоєння вугільних родовищ.

У 3 розділі подано основні класифікаційні характеристики та попереджувальні ознаки видів газодинамічних явищ. Викладено регіональні та локальні закономірності зміни викидонебезпечності гірських порід та вугільних пластів. Наведено принципові відмінності методів прогнозу викидонебезпечності вугільних пластів та гірських порід, які застосовуються на різних стадіях розвідки та освоєння вугільних родовищ.

ISBN 978-966-350-616-6

__________

Методи прогнозу гірничо-геологічних умов розробки вугільних родовищ / В.В. Лукінов [та ін.].  − Дніпро : НГУ, 2016. − 216 с.


Система «вода-газ» у масиві гірських порід Донбасу

Автори: Булат А.Ф., Безручко К.А.

УДК 622.411.332.023: 551.24

 У монографії узагальнено результати багаторічних комплексних аналітичних, шахтних, експериментальних та лабораторних досліджень природної вологості гірських порід вугленосної товщі Донбасу. Розглянуто її роль у формуванні водогазонасиченості вуглепородного масиву. Показано вплив води, що міститься в пісковиках, на їх потенційну газоносність і викидонебезпечність. Запропоновано модель формування газових покладів у породному масиві як результат взаємного впливу та взаємодії окремих фаз на основі теорії тріщинуватопористих середовищ. Наведено приклади прогнозу викидонебезпечності гірських порід Донбасу на основі оцінки їх природної вологості.

Для наукових співробітників і фахівців, що займаються проблемами прогнозування гірничо-геологічних умов розробки вугільних родовищ, а також студентів вищих навчальних закладів відповідних спеціальностей.

ISBN 978-966-00-1468-8

__________

Булат, А.Ф. Система «вода-газ» в массиве горных пород Донбасса / А.Ф. Булат, К.А. Безручко. − Киев : Наукова думка, 2015. – 190 с.


 

Геологічні основи та методи прогнозу викидонебезпеки вугілля, порід та газу

Автори: Булат А.Ф., Лукінов В.В., Пимоненко Л.І., Безручко К.А., Бурчак О.В.

УДК 622.411.332.023: 551.24

У монографії викладені основні результата багаторічних комплексних аналітичних, лабораторних і шахтних досліджень, спрямованих на ство­рення геологічних основ вирішення проблеми викидів вугілля, порід та газу на вуглевидобувних шахтах. Наведені методи прогнозу викидонебезпечності вугілля, гірських порід та газу, зокрема, тих, що увійшли до нормативних документів. Дані приклади застосування розроблених методів прогнозу на шахтах Донецького, Львівсько-Волинської о. Печорського, Кузнецького та Карагандинського вугільних басейнів

Для наукових співробітників і фахівців, що займаються проблемами прогнозування гірничо-геологічних умов розробки вугільних родовищ.

ISBN 978-966-2252-61-3

__________

Геологические основы и методы прогноза выбросоопасности угля, пород и газа / А.Ф. Булат [и др.]. – Днепропетровск : Монолит, 2012. − 360 с.


Вуглепородний масив Донбасу як гетерогенне середовище

Автори: А.Ф. Булат, Ю.Л. Звягильський, В.В. Лукінов, В.Г. Перепелиця, Л.І. Пимоненко, Г.А. Шевельов

УДК 553.94.061.4(477.61/62)

У монографії вуглепородний масив Донбасу розглянуто з позицій різнорідності середовища вугільних пластів та гірських порід, що вміщують їх, як за властивостями, так і практичним застосуванням. Вугільні пласти вивчають як корисну копалину, а вмісні породи – як середовище, що забезпечує стійкість гірничих виробок. Вуглепородний масив це континуум – єдине багатофазне, гетерогенне середовище, яке складається з безлічі шарів, що розрізняються речовинним складом і чисельними параметрами властивостей. Разом з мінеральним складом, структурою і текстурою порід вугленосної товщі великий вплив на зміну властивостей і стан вутле породи ого масиву, в якому здійснюються гірничі роботи, мають флюїди, що насичують пористі середовища, і напруження, що формується під дією природних та техногенних процесів. В основу досліджень покладено результати, отримані авторами протягом останніх тридцяти років та доповнені результатами інших учених.

Для наукових та інженерно-технічних працівників, що займаються дослідженнями впливу гірничо-геологічних умов і чинників на властивості і стан вуглепородного масиву.

ISBN 978-966-0798-7

__________

Углепородный массив Донбасса как гетерогенная среда / А.Ф. Булат [и др.]. − Киев : Наукова думка, 2008. − 411 с.


Тектоніка метановугільних родовищ Донбасу

Автори: Лукінов В.В., Пимоненко Л.І.

УДК 622.411.332.023.623: 551.24

У монографії на підставі аналізу геодинамічних умов формування структур Східно-Європейської плити на різних геохронологічних етапах її розвитку запропонована модель, що пояснює механізм формування Донбасу з позиції мобілістської концепції тектоніки. Вказано закономірності розподілу тектонічних дислокацій різного типу і генезису в осадовій товщі та фундаменті Донбасу. Описано вплив геодинамічних процесів на напружений стан, фізико-механічні властивості та газоносність порід і вугілля. Запропоновано принци­пи типізації метановугільних родовищ Донбасу і наведено приклади прогнозування Зон скупчення метану в різних тектонічних умовах.

Для наукових співробітників і фахівців, що займаються проблемами прогнозування геологічних умов розробки метановугільних родовищ.

ISBN 978-966-00-0825-2

__________

Лукинов, В.В. Тектоника метаноугольных месторождений Донбасса / Лукинов В.В., Пимоненко Л.И. – Киев: Наукова думка, 2008. – 352 с.


Малоамплітудна розривна порушеність вугленосної формації Донбасу

Автори: Приходченко В.Ф.

УДК 551.243.94(477.61/62)

 У навчальному посібнику наведено закономірності утворення та розповсюдження малоамплітудних тектонічних розривів Донбасу. Виявлені головні геологічні чинники, які контролюють розвиток малоамплітудних розривів у різних структурно-тектонічних зонах басейну. Розглянуто методи прогнозу малоамплітудної розривної порушеності вугільних пластів. Навчальний посібник призначено для використання студентами спеціальності 7.070701 при вивченні дисципліни «Методи прогнозу гірничо-геологічних умов розробки родовищ корисних копалин». При допомозі посібника спеціаліст спеціальності 7.070701 «Геологія», повинен уміти досліджувати особливості розвитку на дільниці робіт малоамплітудних розривів та прогнозувати ступінь порушеності ними тіл корисних копалин. Посібник також буде корисним для спеціалістів-геологів геологорозвідувальних, гірничовидобувних та науково- дослідних установ.

ISBN __________________________

__________

Приходченко, В.Ф. Малоамплітудна розривна порушеність вугленосної формації Донбасу. – Дніпропетровськ : РВК НГА України, 2002. − 204 с.


Тектоніка та гірничо-геологічні умови розробки вугільних родовищ Донбасу

Автори: Забігайло В.Ю., Лукінов В.В., Пимоненко Л.І., Сахневич Н.В.

УДК 622.272 (477.61./62): 551.24

Викладено результати комплексного порівняльного дослідження тектонічних умов залягання вугленосних відкладів Донбасу. Дано об’єктивний аналіз сучасних уявлень про природу та механізм тектонічних процесів, які сформували сучасний структурний план басейну. Описано методи оцінки тектонічних умов і результати їх використання при прогнозуванні гірничо-геологічних умов, які ускладнюють технологічні режими гірничого виробництва. Особливу увагу приділено прогнозуванню малоамплітудних тектонічних порушень і викидонебезпечності гірничих порід та вугільних шарів.

Для наукових та інженерно-технічних працівників, що займаються проблемами тектоніки і прогнозу гірничо-геологічних умов при розробці вугільних родовищ на великих глибинах.

ISBN 5-12-003727-5

__________

Тектоника и горно-геологические условия разработки угольных месторождений Донбасса / Забигайло В.Е.  [и др.]. – Киев : Наукова думка, 1994. – 152 с.


Розкриття крутих викидонебезпечних вугільних пластів

Автори: Калфакчіян О.П., Воробйов Є.О., Андрєєв С.Ю., К.К. Софійський К.К., Клець А.П., Репка В.В.

УДК 622.831

 У книзі розглянуті нові способи відвернення викидів вугілля та газу при розкритті підготовчими виробками крутих шарів Центрального району Донбасу, що витримали промислові випробування. їх теоретичне обґрунтування, параметри і результати практичного використання.

ISBN __________________________

__________

Вскрытие крутых выбросоопасных угольных пластов / О.П. Калфакчиян [и др.]. − Днепропетровск : Січ, 1992. – 150 с.


Прикладна фізико-хімічна механіка вуглепородних масивів

Автори: Репка В.В.

УДК 622.02:624.138.4

 У монографії розглянуті питання фізико-хімічної механіки вугілля і вміщуючих порід. Основна увага приділена явищу набухання, його використанню для створення нових методів управління властивостями і станом гірського масиву. Досліджено стан газів і рідин, що містяться у вугільних пластах та нагнітаються в пласти з метою спрямованої зміни їх фізико-механічних властивостей та напруженого стану. Вивчено процеси мимовільного диспергування вугілля за рахунок дії напруги набухання, описані технічні рішення, що дозволяють використовувати це явище при створенні нетрадиційної технології розробки вугільних родовищ. Проаналізовано можливості хімічних методів запобігання розмоканню глинистих порід, розроблено спосіб зниження пучення порід підошви підготовчих виробок за рахунок їх розвантаження та інгібування процесу гідратації глинистих мінералів. Викладено теоретичні основи фізико-хімічних методів запобігання викидам вугілля та газу.

Для наукових та інженерно-технічних працівників, які займаються гірничою справою, а також викладачів та студентів вузів.

ISBN 5-12-ОО2219-7

__________

Репка, В.В. Прикладная физико-химическая механика углепородных массивов / В.В. Репка. – Киев : Наукова думка, 1991. − 144 с.


 

Вплив катагенезу гірських порід та метаморфізму вугілля на їх викидонебезпечність

Автори: В.Е. Забігайло, В.Ю. Николін В.І.

УДК 55.622.83

 Викладено результати комплексних досліджень впливу метаморфізму вугілля та катагенезу порід на їх властивості, газоносність, напружений стан. Розглянуто проблеми руйнування гірських масивів та формування такої важливої властивості як викидонебезпечність. На підставі теоретичних та експериментальних даних виявлено закономірність: зростання викидонебезпечності вугілля та вміщуючих порід від зон низькометаморфізованого вугілля до зон середньометаморфізованого їх різниці та зниження її до області залягання високометаморфізованого вугілля. Виконано аналіз та надано рекомендації щодо практичного застосування цієї закономірності.

Для фахівців, які вивчають геологічні фактори та закономірності прояву викидів вугілля, вміщюючих порід та газу, прогноз викидонебезпечності.

ISBN 5-12-0013-40-6

__________

Забигайло, В.Е. Влияние катагенеза горных пород и метаморфизма углей на их выбросоопасность / В.Е. Забигайло, В.И. Николин. − Киев : Наукова думка, 1990. – 168 с.


Фізико-хімічні методи керування станом вугільно-породного масиву

Автори: Забігайло В.Е., Васючков Ю.Ф., Репка В.В.

УДК 622.831.322:624.138.4

У монографії розглянуто наукові засади фізико-хімічних методів управління станом вугільно-породного масиву у складних гірничо-геологічних умовах (викидонебезпечність вугільних пластів, наявність геологічних порушень, обводненість виробок та ін.). Проаналізовано геологічні умови, в яких здійснюється фізико-хімічна дія для запобігання викидам вугілля та газу на шахтах Центрального району Донбасу. Надано теоретичне та експериментальне обґрунтування ефективності фізико-хімічних методів боротьби з викидами. Розглянуто шляхи зниження пучення порід ґрунту у виробках за рахунок їх розвантаження та запобігання розмоканню, способи підвищення стійкості бічних порід шляхом нагнітання пінополіуретанових розчинів. Наведено результати досліджень із розробки нетрадиційних способів видобутку вугілля з використанням фізико-хімічних впливів.

Для наукових та інженерно-технічних працівників вугільної промисловості, а також студентів вузів.

ISBN 5-12-000581-0

__________

Забигайло, В.Е. Физико-химические методы управления состоянием угольно-породного массива / В.Е. Забигайло, Ю.Ф. Васючков, В.В. Репка; под ред. А.3. Широкова. – Киев : Наукова думка, 1989. – 192 с.


Прогноз та запобігання викидів порід і газу

Автори: Потураєв В.М., Зорін А.М., Забігайло В.Ю., Ніколін В.І., Абрамов Ф.О.

УДК 622.831.322 016

 У монографії наведено наукові засади та загальну схему вирішення актуальної народногосподарської проблеми прогнозу та запобігання викидам порід та газу. Описано методи та результати прогнозу стану напружених газонасичених порід. Запропоновано способи запобігання викидам порід та газу, розрахункові залежності та кількісні значення їх ефективних параметрів, розроблено технологічні схеми реалізації способів при підземній розробці родовищ корисних копалин. Викладено результати промислових випробувань та впровадження розроблених способів на шахтах Донбасу. Виконано оцінку способів безпечного проведення тунелів по викидонебезпечних породах.

Для наукових та інженерно-технічних працівників, які займаються проблемою прогнозу та запобігання викидам гірських порід та газу, може бути корисна студентам вишів.

ISBN _________________________

__________

Прогноз и предотвращение выбросов пород я газа / Потураев В.Н. [и др.]. – Киев : Наукова думка, 1986. – 160 с.


Викидонебезпечність гірських порід Донбасу

Автори: Забігайло В.Е., Лукінов В.В., Широков О.3.

УДК 55.622.83

 У книзі викладено результати комплексного порівняльного дослідження небезпечних та безпечних за викидами гірських порід умов осадонакопичення, мінерального складу, структури, колекторських властивостей, газоносності, структурно-тектонічних особливостей їх залягання, напруженого стану. Розглянуто методи прогнозу викидонебезпечності порід, дана їхня критична оцінка. Обґрунтовано метод прогнозу викидонебезпечності порід за геологорозвідувальними даними, наведено результати його впровадження в умовах Донецького басейну. Намічено шляхи поліпшення цього методу на основі використання геофізичних даних дослідження вуглерозвідувальних свердловин, показано високу ефективність його використання при будівництві шахт у поєднанні з різними способами проведення виробок.

Для наукових та інженерно-технічних працівників, які займаються вивченням та прогнозуванням викидонебезпечності гірських порід; може бути корисною студентам вузів.

ISBN __________________________

__________

Забигайло, В.Е. Выбросоопасность горных пород Донбасса / Забигайло В.Е., Лукинов В.В., Широков А.3. – Киев : Наукова думка, 1983. – 288 с.


Геологічні чинники руйнування керна під час буріння напружених гірських порід Донбасу

Автори: Забігайло В.Ю., Білий Й.С.

УДК 55:622.83

 У монографії викладено результати наукових досліджень щодо вивчення геологічних умов прояву викидів гірських порід. Наведено загальні відомості про викиди порід, характеристики основних генетичних типів викидонебезпечних порід, їх постдіагенетичні зміни, мінеральний склад та структуру пісковиків, колекторські, міцнісні та пружні властивості, газоносність, а також характеристика напруженого стану. Запропоновано геологічну модель викидонебезпечності порід.

Наведено методику дослідження поділу керна на диски як одного з факторів викидонебезпеки гірських порід. Вивчено технологічні та природні фактори дискування керна: напружений стан гірських порід, їх структура, фізико-механічні властивості, ступінь насиченості вологою, поверхнево-активними речовинами та газом.

Розроблено методику оцінки ступеня викидонебезпечності гірських порід за результатами буріння зразків у умовах гірничого масиву, що моделюються.

Для геологів та інженерно-технічних працівників, а також студентів вузів геологічних спеціальностей.

ISBN _________________________

__________

Забигайло, В.Е. Геологические факторы разрушения керна при бурении  напряженных горных пород Донбасса / Забигайло В.Е., Белый Й.С. – Киев : Наукова думка, 1981. − 180 с.


Геологічні умови викидонебезпечності вугільних пластів Донбасу

Автори: Забігайло В.Е., Широков О.3., Кратенко Л.Я., Лукінов В.В., Стовас Г.М.

УДК 622.831.322

 У монографії викладено результати досліджень геологічних умов прояву викидів вугілля та газу. Виявлено закономірності їхнього нерівномірного розподілу.

Встановлено геологічні чинники, що визначають формування регіональної та локальної зональностей у прояві викидів, розкрито їх фізичну природу. Наведено методику визначення геологічних показників викидонебезпечності та рекомендації щодо їх використання при прогнозі викидонебезпечності вугільних пластів.

Призначена для наукових та інженерно-технічних працівників, які займаються вирішенням проблем геологічних умов розробки вугільних родовищ.

ISBN __________________________

__________ 

Геологические условия выбросоопаспости угольных пластов Донбасса / Забигайло В.Е. [и др.]. – Киев: Наукова думка, 1980. – 192 с.


Геологічні основи теорії прогнозу викидонебезпеки вугільних пластів та гірських порід

Автори: В.Ю. Забігайло

УДК 35:622.83

 У монографії дано аналіз геологічних умов та форм прояву викидів вугілля, порід та газу в шахтах Донецького басейну, встановлено основні причини зональності цих явищ, розроблено їх класифікацію. Викладено теоретичні основи та вихідні положення прогнозу викидонебезпечності вугільних пластів та гірських порід за геологорозвідувальними даними. Призначена для геологів та гірничих інженерів, а також буде корисна студентам вишів геологічних спеціальностей.

ISBN __________________________

__________

Забигайло, В.Е. Геологические основы теории прогноза выбросоопасности угольных пластов и горных пород / В.Е. Забигайло. – Киев : Наукова думка, 1978. – 163 с.


Геологічні фактори викидонебезпечності порід Донбасу

Автори: В.Ю. Забігайло, О.З. Широков, Й.С. Білий , В.В. Кудельський , Е.А. Моссур , Б.П. Рудометов

УДК 55 : 622.83

У монографії викладено результати наукових досліджень щодо вивчення геологічних умов прояву викидів порід та виявлення факторів, що визначають викидонебезпечність порід. Виділено критерії викидонебезпечності порід, розкрито їх фізичну сутність та складено фізичну модель викидонебезпечних геологічних умов. Для прогнозу викидонебезпечності порід запропоновано використовувати спосіб автоматичної класифікації за допомогою програм типу «Розпізнавання образів».

Призначена для наукових та інженерно-технічних працівників, які займаються проблемами геологічних умов розробки вугільних родовищ на великих глибинах.

ISBN __________________________

__________

Геологические факторы выбросоопасности пород Донбасса / В.Е. Забигайло [и др.]. – Киев : Наукова думка, 1972. − 86 с.


Проблеми геології  газів вугільних родовищ

Автори: В.Ю. Забігайло, О.З. Широков

УДК [553.068:553 94]:553.981.8

 У книзі висвітлено основні проблеми геології газів вугільних родовищ. Наведено нові матеріали щодо колекторських властивостей вугілля та порід, газового тиску, закономірностей зміни газоносності вугленосних товщ, що уточнюють та розширюють існуючі уявлення. Розглянуто зміну вмісту метану у вугільних пластах та гірських породах. Викладено метод обробки даних керногазового випробування та метод прогнозу за цими даними метаноносності вугільних пластів у конкретному районі. Наведено висновки про характер та геологічні причини нерівномірного розподілу метану у вугільних пластах Західного Донбасу.

Призначена для широкого кола працівників науково-дослідних та проектних організацій, геологів геологорозвідувальних трестів, інженерно-технічних працівників вугільних шахт, а також студентів вузів геологічних спеціальностей.

ISBN __________________________

__________

Забигайло, В.Е. Проблемы геологии  газов угольных месторождений / В.Е. Забигайло, А.З. Широков. – Киев : Наукова думка, 1972. − 172 с.


Механіка гірських порід та охорона виробок

Автори: В.Т. Глушко, О.З. Широков.

УДК ______________________

 У книзі дано аналіз теоретичних та експериментальних робіт, присвячених визначенню тиску порід на кріплення капітальних виробок та польових штреків, викладено оригінальні рішення щодо визначення напруженого стану та тиску порід на кріплення виробок з урахуванням анізотропії порід та фактору часу; наведено результати вивчення фізико-механічних властивостей вміщаючих порід; розглянуто сучасні методи боротьби з пучінням порід та питання охорони капітальних виробок у важких гірничо-геологічних умовах, а також на великих глибинах розробки; дано рекомендації щодо розташування польових штреків при розробці пологових пластів. Призначена для інженерно-технічних працівників вугільної промисловості, геологорозвідувальних організацій, науково-дослідних та проектно-конструкторських інститутів.

__________

Глушко, В.Т. Механика горных пород и охрана горных выработок / В.Т. Глушко, А.З. Широков. – Киев: Наукова думка, 1967. − 151 с.


 

 


РЕКЛАМНА ІНФОРМАЦІЯ

Буклет